Osmanlı mimarlığında klasik dönem sonuna kadar cephelerde silmeler
Moldings on the facades from the early priod to the end of the classical period in ottoman architecture
  1. Tez No: 752244
  2. Yazar: SUZAN ESİRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Tez çalışması yapı çeperlerindeki elemanlardan biri olan silmelere odaklanarak klasikleşme sürecinde Osmanlı mimarlığının yazılmamış ilkelerinin silmelerdeki yansımalarına ulaşmayı hedeflemiştir. Bu amaçla Osmanlı mimarlığının özgün uygulamalar gerçekleştirmeye başladığı kuruluş döneminden klasik dönem sonuna dek dönemin estetik değerlerini barındırma potansiyeli taşıyan 15 yapı çalışma kapsamında ele alınmıştır. Hanedan tarafından İznik, Bursa, Edirne İstanbul gibi başkentlerde yaptırılmış mimarlık tarihi için önemli eşiklerde yer alan 15 yapı ve üslup geçişlerinin en rahat okunabileceği platformlar olarak cami çeperlerine odaklanılmış, çeperlerde yer alan silmeler analitik yöntemlerle incelenmiştir. Silmelerin klasik dönemde ve özellikle Sinan yapılarında önemli ifade aracına dönüşümü, çeperlerde edindiği güçlü rolü hazırlayan süreç, erken dönem örneklerinden itibaren izlenmiştir. Örnekler üzerinde yapılan çalışmalar, silmelerin işlevleri, ilişkileri ve davranış biçimlerine dair çıkarımların oluşmasını sağlamış, silme biçimlenmelerinin rastlantısallıktan uzak bir dizi ilişkiler ağına, işlev verilerine ve ilkeler silsilesine dayandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The current thesis study focuses on the moldings, which is one of the elements in the building surfaces, and aims to reach the reflections of the unwritten principles of the Ottoman architecture in the process of its classicization. For this purpose, 15 buildings are discussed within the scope of the study, which have the potential to contain the aesthetic values of their respective erection times spanning from the foundational period to the classical period as the Ottoman architecture started to craft its originality and authenticity. These 15 structures constitute focused examples from the surfaces of the mosques as the platforms where the stylistic transitions can be read most easily. They were built by the Ottoman dynasty in capitals such as Iznik, Bursa, Edirne and Istanbul signifying important threshold points. Furthermore, the moldings on the mosque walls were analyzed with analytical methods. The transformation of moldings into an important means of expression in the classical period and especially in Sinan's buildings, and the process that prepared the powerful role it acquired on the periphery have been pursued from the early period examples. Studies on the sample group have provided inferences about the functions, relationships and behavior patterns of the moldings, and have shown that molding configurations are based on a series of relationships, functional data and principles rather than a number of mere coincidences.