تحقيق درة البيضاء تفسير سورة يوسف أول 21 أية الإمام أبو حامد محمد الغزالي( رحمه الله )
Tahkik Dora Al_Bayda, Yusuf suresin'nin ilk 21'inci ayetinin tefsirinde _ imam Ebu Hâmid Muhammed El_Gazali ( R.Â)
- Tez No: 752247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Anahtar Kelimeler: (Yusuf, kardeşler, satış, aşk, güzellik, resim), (Yusuf، brothers ، sale، love، beauty، picture)
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalışmasında, önde gelen Müslüman şahsiyetlerden biri olan İmam-ı Gazali'nin bir eseri, kısmi olarak incelenmiştir. El yazması olan ve Yusuf Suresinin tefsirini içeren eser, bu tezin konusunu ve amacını teşkil etmektedir. Eser, diğer tefsir kitaplarına göre farklılık göstermektedir. Öyle ki müellif, devamlı olmamakla beraber israiliyata dayalı tarihsel olayları işleyerek farklı bir metodoloji ortaya koymakta ve kıssanın içerdiği anlamlardan biriyle bağlantılı olarak rivayet ettiği hadislerle bütün bunlara ışık tutmaktadır. Eserde müellifin kıssayı, tasavvufi ve aşka dayalı felsefi bir kalıba soktuğu görülmektedir. Buna göre ihlas, aşk ve fanilik sevgilidedir. Gerek Yusuf Suresinin ayrıntılarına getirdiği yorumlarla gerekse rivayet edilen zahit ve salih kimselerin kıssalarından bahsederken müellif, bu durumu açıkça okuyucuya hissettirmiştir. Ayrıca çok sayıda, gazellerden türetilmiş şiirler ve ilahi aşkı konu alan tasavvufi kasidelerle örneklendirmeler yapmıştır. Bu çalışmada, müellifin razı olacağı düşünülen bir metin ortaya konmuş, ilmî tecrübeler ışığında bilimsel ve sanatsal birtakım konulara değinilmiştir. Ayrıca müellif yeteri kadar tanıtılmış ve kitapta izlediği metot incelenmiştir. Son olarak kaynaklara değinilerek çalışmanın bütünü hakkında görüş bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
: This thesis is concerned with editing part of a book by one of the prominent Muslim imams، Al-Ghazali، may God have mercy on him. His manuscript، whose editing is the subject and purpose of my thesis، deals with the interpretation of Surat Yusuf، peace be upon him ، which is a different interpretation from other interpretations of different types. The author follows a different methodology based on situating the events in the historical context ، often by relying on Israelitic narrations، and then sheds light on all of that through what he narrates of prophetic hadiths connected to one of the meanings that appears in every part of the context of the story، although this is not done regularly. The reader notes that the author ، may God have mercy on him، aims to present the story with a Sufi template and a Sufi philosophy based on love. Love، faithfulness، and annihilation in the soul of the beloved are what he seeks to highlight through everything he presents in this text ، whether in his comments on the details of Surat Yusuf، or in his digressions about the stories of ascetics، worshippers and righteous people، narrated by written reports. He confirms this through his quoting of a fair number of poems derived from the platonic love environment، or the poems of Sufis and those who wrote about divine love. I worked on producing the text as desired by its author، and through my modest research experience I provided it with various scientific and technical services، including a study section in which I provided an adequate introduction of the author، explained the author's approach in his book، examined his sources and presented my modest vision about the work in its entirety.