Kronik böbrek hastalığı olan bireylere verilen eğitimin hastalığa uyum, öz bakım ve iyilik haline etkisi
Effect of education on adherence, self care and well-being of patients with chronic kidney disease
  1. Tez No: 752246
  2. Yazar: LALE YACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu randomize kontrollü araştırma, kronik böbrek hastalığı tanısı olan hastalara verilen eğitimin hastalığa uyum, öz bakım ve iyilik hali üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Araştırma, bir üniversite hastanesinde Mart 2020-Ekim 2021 tarihleri arasında evre 3-evre 4 kronik böbrek hastalığı olan bireyler ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini deney grubunda 58, kontrol grubunda 61 olmak üzere toplam 119 birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Laboratuvar Sonuçları İzlem Formu”,“Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği”,“Kronik Hastalıklarda Öz Bakım Yönetimi Ölçeği”ve“WHO-5 İyilik Durumu İndeksi”kullanılarak toplanmıştır. Veriler, tanımlayıcı analizler, Mann Whitney U testi, Pearson ki-kare testi, Fisher-Freeman-Halton Exact test, student t testi, Wilcoxon testi ve Friedman testi kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık sınır değeri p0,05). Kronik böbrek hastalığı tanısı olan hastalara verilen eğitimin hastalığa uyum ve öz bakım yönetiminde etkili olduğu bulunmuştur. Hastalara verilen eğitimin düzenli aralıklarla sürdürülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was planned to evaluate the effect of education given to patients with a diagnosis of chronic kidney disease on adherence to the disease, self-care and well-being. The study was conducted in a university hospital between March 2020 and October 2021 with individuals with stage 3-4 chronic kidney disease. The sample of the study consisted of 119 individuals, 58 in the experimental group and 61 in the control group. The data were collected using the“Patient Information Form ”,“Laboratory Results Form”,“Adaptation to Chronic Illness Scale”,“Self-Management Management Scale for Chronic Diseases”and "WHO Well-Being Index. Data were analyzed using descriptive analyses, Mann Whitney U test, Pearson chi-square test, Fisher-Freeman-Halton Exact test, student t test, Wilcoxon test and Friedman test. p0.05). This study has been found that the education given to patients with a diagnosis of chronic kidney disease is effective in adapting to the disease and in self-care management. It is recommended to organize regular training programs for patients with chronic kidney disease.