An investigation of conditional presuppositions in Turkish
Türkçedeki koşullu önsayıltılar üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 752269
  2. Yazar: ECENUR ÇAĞIRICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖZGE, DR. CEYHAN TEMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Koşullu bir ifadenin neticesinde içeyerleştirilen önsayıltılar bazen koşullu önsayıltı olarak yansımaktadır. Bu tezde koşullu önsayıltıları olasılıksal bir çerçevede incelemek ve önsel inançların koşullu önsayıltı yansımasında oynadığı rolü test etmek için iki deney yürütülmüştür. Farklı durumlar ve fiziksel nesneler arasında üç çeşit ilişki tespit edilmiştir (gerektirici, ilişkili, ilişkisiz). 1. deney duruma bağlı olarak nesneye sahip olmayla ilgili önsel inançları ölçmüştür. Beklendiği gibi, durumlar olumsuzlandığında nesneye sahip olmanın gerektirici durumlarda ilişkisiz durumlara göre daha muhtemel olduğu bulunmuştur ve duruma bağlı olarak kademeli önsel inançlar gözlemlenmiştir. 2. deney aynı senaryoları koşullu ifadeler haline getirerek bu durumlardaki önsayıltı yansımasını test etmiştir. Öncül inkar edilip önsayıltının olasılığı ölçüldüğünde sonuçlar ilk deneyle benzer bir olasılık örüntüsü göstermiştir. 2. deney koşullu önsayıltılarda Modus Tollens kullanımını da test etmiştir. Önsayıltı inkar edilip öncülün olasılığı ölçüldüğünde sadece gerektirici öncüller çok düşük bir değerlendirme almıştır ve bu, katılımcıların yalnızca öncülü önsayıltıyı çok muhtemel bir hale getiren koşullu ifadelerde koşullu önsayıltı elde ettiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Presuppositions embedded in the consequent of a conditional sometimes project as conditional presuppositions. In this thesis, two experiments were conducted to investigate conditional presuppositions in a probabilistic framework and to test whether prior beliefs play a role in the projection of conditional presuppositions. Three types of relationships between different situations and physical objects were established (entailing, related, unrelated). Experiment I measured prior beliefs about owning the object depending on the situation. As expected, when the situations were negated, owning the object was more likely in entailing situations than in unrelated situations, and gradual prior beliefs were observed depending on the situation. Experiment II tested presupposition projection in the same scenarios by adapting them into conditional sentences. Results showed a similar pattern of probabilities when the antecedent was denied and the probability of the presupposition was measured. Experiment II also tested the use of Modus Tollens in conditional presuppositions. When the presupposition was denied and the probability of the antecedent was measured, only entailing antecedents received a very low rating, suggesting that participants obtained a conditional presupposition only in conditionals whose antecedent makes the presupposition highly likely.