Sıçanlarda istemli fiziksel aktivite düzeyine sosyal koşul farklılığının etkisi
The effect of social condition difference on voluntary physical activity level in rats
  1. Tez No: 752288
  2. Yazar: ÖZGE DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ARZU VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sıçanlarda istemli tekerlek koşusu yaygın olarak bir fiziksel aktivite modeli olarak kullanılır ancak istemli tekerlek koşusuna maruz kalan sıçanlarda sosyal izolasyonun fizyolojik kardiyak adaptasyon ve stres belirteçleri üzerine etkileri tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada, sosyal olarak izole edilen sıçanlarda istemli fiziksel aktivitenin kardiyak hipertrofi ve stres belirteçlerine etkisi araştırıldı. Spraque-Dawley türü dişi sıçanlar sekiz hafta boyunca standart yem ve su ile beslendi ve iki haftalık aralıklarla tüm sıçanların vücut ağırlıkları ölçüldü. Fiziksel aktivite tek ve fiziksel aktivite çift grubundaki sıçanlar dönen tekerlek bulunan kafeslerde istemli fiziksel aktivite yaptı. Kontrol tek, kontrol çift grubu ise standart kafeslerde tutuldu. Sekiz haftanın sonunda alınan kan örneklerinde ve ventrikül kasında atrial natriüretik peptid, B tipi natriüretik peptid, tümör nekroz faktör α ve interlökin 1 β düzeyleri incelendi. Kardiyomiyosit boyutları histolojik olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Voluntary wheel running is extensively used as a physical activity model, but the effects of socially isolation on physiological cardiac adaptation and stress markers in rats subjected to voluntary wheel running have not been fully elucidated. In this study, the effects of voluntary physical activity on cardiac hypertrophy and stress markers were investigated in social isolation. Spraque-Dawley female rats were fed with standard diet and water for eight weeks, and body weights were measured at two-week intervals of all rats. The rats housed in the single or double cages for performing voluntary physical activity. Control groups were kept in standard cages as single and double groups. Atrial natriuretic peptide, B-type natriuretic peptide, tumor necrosis factor-α and interleukin 1 β levels were examined in blood samples and in ventricle muscles at the end of eight weeks. Cardiomyocyte dimensions were determined by histologically.