Türkiye'de 2000-2021 yılları arasında 3-6 yaş grubu çocuklar için basılan çocuk kitaplarındaki illüstrasyonların analizi
The analysis of illustrations in children's book that is published for 3-6 ages in Turkey between 2000-2021 years
  1. Tez No: 752287
  2. Yazar: SENA DURDAĞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TARAGAY AYÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İllüstrasyon; iletilmek istenen bir mesajı, anlatılmak istenen konu, olay ya da durumu betimleyerek açıklama amacıyla yapılan resimlemelerdir. İllüstrasyonlar, anlatılmak isteneni kolayca algılamaya ve kavramaya fayda sağlayan insanların yaşamlarında kolaylık sunan kültürlerarası ortak bir dili oluşturan önemli ögelerdir. Gündelik yaşamın içerisinde her alanda illüstrasyonlara denk gelinmesi mümkündür. Bu alanlardan birisi de çocuk kitaplarıdır. Çocuk kitaplarındaki illüstrasyonlarda, çocuklar için yol gösterici temel unsurlardır. Özellikle 3-6 yaş grubu gibi henüz okuma-yazma bilmeyen çocuklar için de illüstrasyonlar oldukça fayda sağlamaktadır. Çalışmanın amacı 3-6 yaş grubu çocuk kitapları ile ilgili olarak; içeriğinin nasıl olması gerektiği, kitap seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, illüstrasyonlarının nasıl olması gerektiği ve bu kitaplardaki illüstrasyonların, hedef kitlenin yaşına uygun bir biçimde yapılıp yapılmadığı sorularına cevap bulmaktır. Çalışmanın kapsamında öncelikle literatür taraması yapılarak illüstrasyonları analiz edilecek olan kitaplar belirlenmiştir. Bu araştırma için, 3-6 yaş grubu çocuk kitapları ile ilgilenen kişilerin görüşlerinden de yararlanma amacıyla bu yaş grubu çocuk sahibi olan ebeveynler, anaokulu öğretmenleri, illüstratörler ve pedagoglar ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan araştırmalar ve derinlemesine görüşmeler sonucunda belirlenmiş olan 3-6 yaş grubu çocuk kitaplarındaki illüstrasyonlar analiz edilerek sonuç oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Illustration; They are illustrations made for the purpose of explaining a message to be conveyed, by describing the subject, event or situation to be told. Illustrastions are important elements that make up an intercultural common language that provides convenience in people's lives, which helps to easily perceive and comprehend what is being said. It is possible to come across illustrations in every field in daily life. One of these areas is children's books. In illustrations in children's boks, they are the main guiding elements for children. Illustrations are very beneficial especially for children aged 3-6, who are not yet able to read and write. The aim of the study is about the children's books for the 3-6 age group; The aim of this study is to find answers to the questions of how the content should be, what should be considered when choosing a book, how the illustrations should be, and whether the illustrations are made in accordance with the age of the target audience. Within the scope of the study, firstly, the literature was searched and the books whose illustrations were to be analyzed were determined. For this research, in-depth interviews were conducted with parents, kindergarten teachers, illustrators and pedagogues who have children in this age group in order to benefit from the opinions of those who are interested in children's books fort he 3-6 age group, which were determined as a result of the researches and in-depth interviews.