Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ile narsisizm arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction and narcicism in university students
- Tez No: 752293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve narsisizm düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 18-30 yaş arasında İstanbul ilinde herhangi bir üniversitede öğrenim gören 209 erkek, 400 kadın olmak üzere toplam 609 gönüllü öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, katılımcıların sosyal medya bağımlılık düzeylerini saptamak amacıyla ' Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği- Yetişkin Formu', narsisizm düzeylerini saptamak için ' Narsisistik Kişilik Envanteri-13' kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan envanterler Google Anket ile online olarak doldurulmuştur. Verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler normallik analizine bakıldığında normal dağılım göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Verileri analiz etmek için betimleciyi analiz ve non- parametrik testlerden Kruskal-Wallis Testi, Mann-Whitney U testi, Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre sosyal medya bağımlılığı ile narsisizm arasında pozitif yönlü düşük düzeyde ilişki bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinde narsisizm düzeyi cinsiyete ve sosyal medya platformlarındaki takipçi/arkadaş sayısına göre farklılaşmaktadır. Narsisizm düzeyi ile yaş ve öğrenim durumları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sosyal medya bağımlılığı ile yaş, sosyal medya kullanım amaçları ve sosyal medyada gün içerisinde geçirilen süre arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı cinsiyete göre farklılaşmamaktadır. Sonuç olarak teknolojinin gelişmesi ve sosyal medya kullanım sıklığı günümüz toplumunda sosyal medya bağımlılığı ile narsisizmi birlikte ele almaya olanak sağlamıştır. Narsisizm düzeyi yüksek olan bireylerin sosyal medyayı kullanmakta oldukça başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between social media addiction and narcissism levels in university students was examined. The sample of the study consists of a total of 609 volunteer students, 209 male and 400 female, between the ages of 18-30, studying at any university in Istanbul. Personal Information Form was used in the study, the 'Social Media Addiction Scale-Adult Form' was used to determine the social media addiction levels of the participants, and the 'Narcissistic Personality Inventory-13' was used to determine the narcissism levels. The inventories used in the research were filled online with the Google Survey. SPSS 22.0 package program was used for data analysis. When the data were analyzed by normality analysis, it was concluded that they did not show a normal distribution. In order to analyze the data, Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U test, Spearman Correlation test, which are descriptive analysis and non-parametric tests, were applied. According to the results obtained in the study, a low level of positive correlation was found between social media addiction and narcissism. The level of narcissism among university students differs according to gender and the number of followers/friends on social media platforms. No significant difference was found between the level of narcissism and age and educational status. A significant difference was found between social media addiction and age, social media usage purposes and time spent on social media during the day. Social media addiction does not differ according to gender. As a result, the development of technology and the frequency of social media use have enabled us to deal with social media addiction and narcissism together in today's society. It has been observed that individuals with a high level of narcissism are quite successful in using social media.