Toplumun değişen algısı ve görme biçimleri bağlamında ambalaj grafiği
Packaging graphics in the context of society's changing perception and vision
- Tez No: 752297
- Danışmanlar: PROF. EMRE İKİZLER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Ambalajın temel işlevi, içindeki ürünü korumak ve saklamaktır. Fakat değişen toplum algısı, ambalaj tasarımına daha karmaşık görevler yüklenmesine sebep olmuştur. İnsanoğlu, hayat tarzının gelişmesiyle birlikte alışkanlıklarını da değiştirmiş, bu değişiklik tasarımcıları yeni ve daha işlevsel ambalaj tasarımları üretmeye zorlamıştır. İnsanoğlu geçen yüzyılda, yapay malzemeleri doğal malzemelerden çok daha fazla kullanmaya başlamıştır. Bu ise doğaya, hayvanlara, çevreye duyarlı, tek kullanımlık olmayan ambalajlar problemini beraberinde getirmiştir. Son zamanlarda farklı malzemelerin, farklı ambalaj bıçaklarının kullanıldığı, deneysel denebilecek pek çok farklı grafiklerin kullanıldığı ambalajlarla karşılaşmaktayız. Fakat tasarımcı; farklı toplumların kültürlerini, dillerini, alfabelerini, farklılıklarını bilmeli toplumun değişen algılayışını da dikkate alarak, tüketicinin ihtiyaçlarına göre ambalaj tasarımını gerçekleştirmelidir. Bu çalışmanın içeriği, öncelikle grafik tasarımda görsel kültür ve görme biçimleri bağlamında sanat ve tasarımın farklı boyutlarına değinerek aralarındaki ilişkileri açıklamaya, bunları kavramsal olarak zaman, mekân, toplumsal katmanlara göre nasıl değişebileceğini kapsamaktadır. Bu temelden hareketle Birinci bölümde kültür kavramından yola çıkarak görsel kültür ve alt başlıkları tanımlanmıştır. İkinci bölümde görsel öğeler ve ambalaj tanımı yapılmıştır. Üçüncü bölümde ambalaj grafiği ve işlevlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde yaratıcı içerikler ile yeni ambalaj biçimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main function of the packaging is to protect the product and store it in it. However, the changing perception of society has led to more complex tasks for packaging design. With the development of the lifestyle, mankind changed its habits, forcing designers to produce new and more functional packaging designs. In the last century, mankind has started to use artificial materials much more than natural materials. This led to the problem of nature, animals, environmentally sensitive, non-disposable packaging. Recently, we have encountered packages using different materials, different packaging knives, and many different graphics that can be called experimental. However, taking into account the changing perception of society, the designer should recognize the cultures, languages, alphabets and differences of different societies and carry out the packaging design according to the needs of the consumer. The content of this work, first of all, is to discuss the different dimensions of visual culture and visual forms, art and design in graphic design and explain the relationships between them and how they can change conceptually according to time, space, social layers. On this basis, visual culture and subheadings are defined in the first chapter based on the concept of culture. In the second part, visualizations and packaging definitions are made. In the third part, the packaging graph and its functions are mentioned. In the fourth chapter, creative content and new packaging formats are examined.