Mülteci öğrenci bulunan okullarda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri: Kilis ili örneği
The issues and solution offers of the schools that have refugee students: The sample of Kilis city
- Tez No: 752310
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'de eğitim çağında bulunan mülteci çocukların eğitimi, günümüz eğitim sistemi sorunları arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu çalışmada mülteci öğrenci bulunan okullarda yaşanan sorunlara ve sorunlar karşısında çözümlere yönelik önerilere yer verilmiştir. Araştırmada nitel yaklaşıma dayalı durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kilis ili Elbeyli ilçesinde mülteci öğrencilerin de bulunduğu ilkokul kademesinde görev yapan 16 sınıf öğretmeni ve 1 ingilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Görüşme yönteminin kullanıldığı araştırmada, mülteci öğrenci bulunan okullarda öğretmenlerin en çok dil ve iletişim sorunu yaşadıklarını ve bundan kaynaklı uyum sorunlarının yaşandığı belirtilmiştir. Yaşanan bu sorunların uzantısı olarak arkadaşlık ilişkilerine yansıyan sosyal sorunlar; akademik olarak verim ve başarı düzeyine yönelik eğitsel sorunlar; okul-aile işbirliği kapsamında önemli faktör olan mülteci veliler ile yaşanan sorunlar dile getirilmiştir. Tüm bu yaşanan sorunlara yönelik katılımcılar iletişimin en temel noktası olan dil sorununun çözülmesine yönelik önerilerde bulunmuşlardır. Sorunlara yönelik görüşleri ortaya koymak amacıyla betimsel çözümleme yöntemi benimsenmiş, elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The education of refugee children at school age in Turkey, take place on the top among the problems of today's education system. Problems in schools with refugee students and suggestions for solutions for these problems have been given place. Qualitative approach case study pattern has been used in this research. 16 form teachers who have been working in primary level in schools and 1 english teacher from Elbeyli city in Kilis province have formed the sample of this study. In the study which interviewing technique was used, teachers have stated that they most commonly have language and communication problems and compliance problems have happened based on these. As extents of these problems which have been experienced, social problems which are reflected to friendship relations; educational problems for academical success and efficiency; problems experienced with refugee parents which is an imp significant factor as part of parent – teacher association have been mentioned. For all these problems, attendees have suggested solutions against language problem which is the essential of communication. In order to set forth the opinons for problems, descriptive analysis method has been used and content analysis method has been used for analysis of obtained data.