Tekrarlı ölçümlerin analizinde fonksiyonel veri analizi
Functional data analysis for repeated measures
  1. Tez No: 752359
  2. Yazar: ZEYNEP YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA DOĞANAY ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Teknoloji alanındaki gelişmeler veri toplama mekanizmalarında da ilerlemelere önayak olmuş, daha sık ve sürekli ölçümlerle yüksek boyutlu verilerin elde edilmesine imkan sağlamıştır. Fonksiyonel veri analizi (FVA) bu tür yüksek boyutlu verilerle başa çıkabilme yeteneği ile sıklıkla başvurulan yöntemlerdir. Sağlık alanındaki teknolojilerden olan ve girişimsel olmayan nörogörüntüleme fırsatı sunan fMRG ile elde edilen zamansal veriler de fonkiyonel veri analizi yöntemlerinin uygulanması için oldukça uygundur. fMRG ile elde edilen ölçümlerin zaman noktaları arasındaki ilişkilerileri göz önünde bulundurarak verinin indirgenmesine olanak sağlayan Fonksiyonel Temel Bileşenler Analizi (FTBA), FVA başlığı altında sıklıkla başvurulan yöntemlerdendir. Bu çalışma kapsamında şizofreni tanılı bireyleri ve sağlıklı kontrolleri ayırt etmek için bireylerin olağan durum ağı (DMN) bölegelerine ilişkin BOLD sinyalleri FTBA ve ÇD-FTBA yöntemleri ile indirgenmiş ve buradan elde edilen skorlar demografik verilerle beraber sınıflama için kullanılmıştır. Aynı bireye ilişkin DMN bölgeleri korelasyonu göz önünde bulunduran ÇD-FTBA, FTBA'ya göre daha başarılı sonuçlar sunmuştur. Kümelenmiş veya hiyerarşik yapıdaki tekrarlı ölçümlere ilişkin boyut indirgemede ÇD-FTBA'ya başvurulabilir.
Özet (Çeviri)
Advances in technology have also paved the way for advances in data collection mechanisms, enabling higher-dimensional data to be obtained with more frequent and continuous measurements. Functional data analysis (FDA) is a frequently used method with its ability to deal with such high-dimensional data. The temporal data obtained with fMRI, which is one of the technologies in the field of health and offers the opportunity of non-invasive neuroimaging, is also very suitable for the application of functional data analysis methods. Functional Principal Component Analysis (FPCA), which allows the reduction of data by considering the correlation between the time points of the measurements obtained by fMRI, is one of the methods frequently used under FDA. Within the scope of this study, BOLD signals related to default mode network (DMN) regions of individuals were reduced by FPCA and MFPCA methods in order to distinguish between individuals with schizophrenia and healthy controls, and the scores obtained from these were used for classification together with demographic data. MFPCA, which takes the correlation of DMN regions into account within the same individual, presented more successful results than FPCA. MFPCA can be applied for dimension reduction for repeated measures in a clustered or hierarchical structure.