Açık alan egzersiz aletlerini kullanan bireylerin sağlık algılarının incelenmesi
Analyzing the health perceptions of individuals using outdoor fitness equipment
- Tez No: 752388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DOĞAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mevcut araştırma açık alan park aletlerini kullanan ve kullanmayan bireylerin sağlık algılarının karşılıklı olarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca açık alan park aletlerini kullanan bireylerin kullanım sıklıklarının ve sağlık algılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi de çalışmanın bir diğer amacıdır. Çalışma nicel araştırma tekniklerinden betimsel ve ilişkisel tarama modellerinde desenlenmiş ve çalışmaya kolayda örnekleme yöntemine göre seçilmiş Hatay Samandağ İlçesinden 639 denek katılmıştır. Katılımcıların 429' u açık alan egzersiz aletlerini kullanırken, 210 katılımcı kullanmamaktadır. Çalışmada veriler kişisel bilgi formunun yanı sıra“Sağlık Algısı Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Windows için SPSS 23 paket program kullanılmıştır. Ver analizinde öncelikle veri toplama aracı için iç tutarlık katsayıları hesaplanmış ve ortalama, standart sapma, basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiştir. Çalışmada hipotez testleri olarak 95% güven aralığında bağımsız örneklem t testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, mevcut araştırma katılımcıların sağlık algılarını kendi kontrolleri dışında gördükleri, sağlık algıları hakkında kesin/net olmayan bilgilere sahip oldukları, sağlık algıları hakkındaki öz farkındalıklarının düşük olduğu ve sağlıklarına yeteri kadar önem vermediklerini göstermiştir. Buna karşılık açık alan egzersiz aletlerini kullanan katılımcıların sağlık algıları kullanmayanlara göre daha yüksektir. Ayrıca çalışmada yer alan açık alan egzersiz aletlerini kullanan katılımcıların sağlık algıları cinsiyetlerine göre farklılık göstermekte ve yaş, ortalama egzersiz süresi ve vücut kitle indeksleri ile korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the health perceptions of individuals who use and do not use outdoor fitness equipment. Besides, examining the frequency of use and health perceptions of individuals using outdoor fitness equipment according to various variables was another aim of the study. The study was designed according to cross-sectional quantitative model and 639 subjects from the Samandağ District of Hatay, who were selected according to the convenience sampling method, participated in the study. 429 of the participants were found to be using fitness equipment on the other hand 210 participants did not. In the study, data were collected with the“Health Perception Scale”as well as the personal information form. SPSS 23 package program for Windows was used to evaluate the data. In the data analysis, first, the internal consistency coefficients for the data collection tool were calculated and the mean, standard deviation, kurtosis and skewness values were examined. In the study, independent sample t-test and Pearson Correlation analysis were used as the hypothesis tests at 95% confidence interval. As a result, present study showed that the participants comprehended their health perceptions beyond their control, they had uncertain information about their health perceptions, their self-awareness about their health perceptions was low, and they did not pay enough attention to their health. On the other hand, the health perceptions of the participants who use outdoor fitness equipment were higher than those who do not. In addition, the health perceptions of the participants using the outdoor fitness equipment in the study differed according to their gender and correlated with age, average exercise duration and body mass indexes.