Kentsel olanak olarak sosyal altyapı alanlarının kentsel yaşam kalitesi açısından değerlendirilmesi: Kayseri kenti örneği
Assessing the social infrastructure areas as urban amenities in terms of urban quality of life: A case study in the city of Kayseri
  1. Tez No: 752389
  2. Yazar: İREM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Yaşam kalitesi günümüzde tartışılan küresel ölçekte birçok disiplin tarafından çalışmaya konu edilen öncelikli bir kavramdır. Yaşam kalitesi kavramının sınırlı bir tanımı bulunmamaktadır. Yaşam kalitesi kavramı temelde insan ve insan yaşamını konu almaktadır. Kavram öncelikle insan hakları ile ilişkilendirilmekte ve buna bağlı olarak tanımlanmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin yirmi beşinci maddesinde, herkesin iyi bir yaşam sürebilmesi adına yeterli düzeyde bir yaşama standardına sahip olma gerekliliğinden bahsedilmektedir. Bu haklar; konut, beslenme, eğlence, güvenlik, hukuk gibi çeşitli ihtiyaçlarla ilişkilendirilmektedir. Bu çerçevede yüksek bir yaşam kalitesi bireylerin hakların karşılanabileceği nitelikle bir yaşam alanı ile mümkün hale gelmektedir. Yaşam kalitesi kavramının, kentsel ölçekte değerlendirilmesi kentsel yaşam kalitesi kavramını ortaya çıkarmaktadır. Kentler bireylerin yaşam alanıdır. Bu çerçevede kent planlama disiplini, kentlerin kalitesinin yükseltilmesi açısından önemli hale gelmektedir. Türkiye'de yaşam kalitesi kavramı kent planlama özelinde mevzuat ve standartlar dahilinde tanımlanmaktadır.“Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği”ve“Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik”ile birlikte çeşitli tanımlamalar yapılmakta ve standartlar belirlenmektedir. (Gündüz, 2020; Qawasmeh, 2014). Bu tanımlamalardan biri de sosyal altyapı alanlarına yöneliktir. Bu tez, sosyal altyapı alanlarının bir kentsel olanak olarak değerlendirilmesi dahilinde, yaşam kalitesi üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç dahilinde belirlenen örneklem alanı Kayseri Kenti'dir. Çalışma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış, bulgular bu çerçevede değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality of life is a priority concept that is discussed today by many disciplines on a global scale. There is no limited definition of the concept of quality of life. The concept of quality of life is basically about human and human life. The notion is primarily associated with human rights and is defined accordingly. The twenty-fifth article of the Universal Declaration of Human Rights mentions the necessity of having an adequate standard of living for everyone to lead a good life. These rights are related to various needs such as housing, nutrition, entertainment, security, and law. Within this framework, high quality of life is made possible by a living space in which the rights of individuals can be met. Evaluation of the notion of quality of life on an urban scale reveals the concept of urban quality of life. Cities are the living space of individuals. Within this framework, the discipline of urban planning is becoming important in terms of improving the quality of cities. The concept of quality of life in Turkey is defined within the framework of legislation and standards in urban planning. Various definitions and criteria are made and set together with the“Regulation on the Construction of Spatial Plans”and the“Regulation on the Principles of Plan Making”(Gündüz, 2020; Qawasmeh, 2014). One of these definitions is for social infrastructure areas. This thesis aims to evaluate the impact of social infrastructure areas on the quality of life within the scope of criticizing them as an urban amenities. The sample area determined for this purpose in the city of Kayseri. Within the scope of the study a semi-structured interview technique was used. And the results were evaluated within this framework.