Keman eğitimcilerinin iki keman için yazılmış eğitim-öğretim materyallerinin işlevselliğine ilişkin görüşleri
Views of violin educators on the functionality of educational materials written for two violins
- Tez No: 752390
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER MUSTUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma nitel çalışma yöntemlerinden faydalanılarak, keman eğitimcilerinin, iki keman için yazılmış eğitim-öğretim materyallerinin işlevselliğine ilişkin görüşlerine ulaşmayı konu alan betimsel bir araştırmadır. Keman eğitimine katkı sağlayacağı düşünülen, iki keman için yazılmış olan eğitim-öğretim materyallerinin eğitimciler ve öğrenciler tarafından fark edilmesini sağlama amacını taşımakta olan bu araştırma ülkemizin çeşitli bölgelerindeki, (Adıyaman, Ankara, Antalya, Balıkesir, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Konya, Malatya) illerinde mesleğine devam etmekte olan keman eğitimcileriyle yapılan görüşmelerin analizi sonucunda oluşmuştur. Araştırmada 19 keman eğitimcisine, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak, iki keman için yazılmış eğitim-öğretim materyallerinin işlevselliğine ilişkin 11 farklı görüşme sorusu sorulmuştur ve keman eğitimcilerinin cevapları analiz edilerek tablolara dönüştürülmüştür. İçerik analizi yapılarak ulaşılan bulgular sonucunda, keman eğitimcilerinin derslerinde iki keman için yazılmış eğitim-öğretim materyallerine yer verdikleri ayrıca öğrencilerini bu materyaller konusunda teşvik ettikleri, keman eğitimcilerinin iki keman için yazılmış eğitim-öğretim materyallerinin bir çoğunu derslerinde kullandıklarını, fakat en çok Ömer Can IV (Düetler Albümü) isimli kitaptan yararlandıkları, iki keman için yazılmış eğitim-öğretim materyallerinin öğrencilerin derse yönelik motivasyonunu arttırdığı ve derse olan ilgilerinin artmasına sebep olduğu , öğrenci-eğitimci ilişkisini kuvvetlendirdiği, öğrencinin eğitimcisini bir rol model olarak görmesini sağladığı, bireysel çalışma süresini uzatıp verimli hale getirdiği, özgüvenini olumlu yönde etkilediği, öğrencinin daha sosyal bir birey olmasında fayda sağladığı, işitme becerisini geliştirdiği öğrencinin duyma kabiliyetlerinin artmasıyla diğer müzik derslerdeki başarılarını da olumlu açıdan etkilediği, birlikte çalabilme becerisinin zamanla daha da gelişip öğrencinin daha zevk alarak çalışmasını sağladığı, temiz çalabilme becerisini geliştirdiği, öğrencinin temiz(doğru) sesi ayırt edebilmesini sağladığı, müzikal yorumlama becerisini geliştirerek öğrencinin daha özgün, kendine has bir tarzda çalabilmesi konusunda desteklediği ve son olarak da keman çalma tekniklerini uygulayabilme becerisini olumlu yönde etkileyerek, öğrencinin bütün bu olumlu etkilerin ışığında daha doğru ve sürekli gelişim gösteren bir çalgı çalma süreci geçirdiği, iki keman için yazılmış eğitim-öğretim materyallerinin öğrencinin gelişimine önemli katkılarda bulunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive research on reaching the opinions of violin educators on the functionality of educational materials written for two violins by using qualitative study methods. This research, which aims to make the educational materials written for two violins noticed by educators and students, which are thought to contribute to violin education, are carried out in various regions of our country (Adıyaman, Ankara, Antalya, Balıkesir, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Istanbul, Kastamonu, Kayseri, Konya, Malatya) as a result of the analysis of the interviews with violin educators who continue their profession. In the study, 11 different interview questions were asked to 19 violin educators about the functionality of the educational materials written for two violins, using the semi-structured interview technique as a data collection tool, and the answers of the violin educators were analyzed and turned into tables. As a result of the findings obtained by content analysis, it was found that violin educators included educational materials written for two violins in their lessons, and they also encouraged their students about these materials, that violin educators used most of the educational materials written for two violins in their lessons, but mostly Ömer Can IV (They benefited from the book called Duets Album, Educational materials written for two violins increase the motivation of the students towards the lesson and increase their interest in the lesson, strengthen the student-teacher relationship, enable the student to see the educator as a role model, prolong the individual study time and make it productive, positively affects the self-confidence of the student, helps the student to become a more social individual, and positively affects the success of the student in other music lessons by increasing his/her hearing skills, the ability to play together develops over time and enables the student to work with more pleasure, by improving the musical interpretation skill, it supports the student to play in a more original and unique style, and finally, by positively affecting the ability to apply violin playing techniques, the student has a more accurate and continuously developing instrument playing process in the light of all these positive effects, ıt was concluded that the educational materials written for two violins contributed significantly to the development of the student.