Kanser ve nörolojik hastalıklara yönelik elektrokimyasal biyosensör sistemlerinin geliştirilmesi
Development of electrochemical biosensor systems for cancer and neurological diseases
- Tez No: 752399
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AYŞIL ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tez kapsamında, nükleik asit biyosensörü ve immunosensör elektrokimyasal sistemleri geliştirilmiştir. Rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinen yüksek riskli HPV16 tipi DNA zincirinin ve nörolojik hastalıkların erken teşhisinde kullanılan GFAP biyobelirtecinin elektrokimyasal analizi yapılmıştır. Basit, hızlı, ucuz, hassas, kolay ve uygulanabilirlik bakımından varolan yöntemler ile karşılaştırmak için, HQ/H2O2 sistem kullanılarak HRP enzim etiketi ve manyetik mikroboncuk ile kaplanmış tek kullanımlık elektrot yüzeyinde amperometrik ölçüm ile her iki biyolojik platformu geliştirmek tez kapsamında amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the thesis, electrochemical bioplatforms of nucleic acids and immunosensors were developed. Electrochemical analysis of the high-risk DNA strand of HPV16, known to cause cervical cancer, and of the biomarker GFAP, used in the early diagnosis of neurological diseases, was performed. To develop competitive tools compared to existing ones in terms of simplicity, speed, affordability, sensitivity and point-of-care application, the objective pursued in this PhD thesis, both bioplatforms are based on the implementation of the corresponding bioassays on the surface of magnetic microparticles, enzymatic labeling with the HRP enzyme, and amperometric transduction on disposable electrodes using the system HQ/H2O2.