Hidroponik sistemde yetiştirilen farklı buğday çeşitlerinin verim parametrelerinin incelenmesi
Investigation of yield parameters of different wheat varieties grown in hydroponic system
  1. Tez No: 752416
  2. Yazar: SELEN ÖZKAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada ülkemizde genel olarak yetişen bezostaya-1, müfitbey, çetinel2000, yunus ve dumlupınar buğday (Triticum aestivum Linneus 1753) çeşitleri hidroponik ve geleneksel tarım yöntemleriyle yetiştirilerek bu iki bitki yetiştirme ortamı arasındaki bazı fizyolojik ve morfolojik parametrelerindeki değişimler gözlenmiştir. Çalışmada kontrollü koşullar altında tarla toprağı kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Yetiştirilen bitkilerin çimlenmeye başladığı andan itibaren laboratuvar ortamında belirli aralıklarla bitkisel indeks ölçümleri SPAD ve bitkilerin kök, gövde ve yaprakların morfolojik ölçümleri ve bu ölçümlerdeki değişimler gözlemlenmiştir. Çalışmada iki bitki yetiştirme ortamı arasındaki farklara bakıldığında hidroponik sistem yetiştiriciliğinin geleneksel tarım yetiştiriciliğine göre neredeyse her parametrede olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Bazı parametrelerde iki ortamın sonuçlarının da birbirine yakın olmasın rağmen dönemsel gelişimlerine göre her zaman hidroponik sistem çok daha avantajlı olarak görülmektedir. Gelecekte yapılacak olan çalışmalardan hidroponik sistemde kullanılan besin içeriğinin modifikasyonları ile çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the varieties of bezostaya-1, mufitbey, çetinel2000, yunus and dumlupınar wheat (Triticum aestivum Linneus 1753), which are grown in our country in general, were grown by hydroponic and traditional farming methods, and changes in some physiological and morphological parameters between these two plant growing environments were observed. In the study, field soil was used as a control group under controlled conditions. Vegetative index measurements SPAD and morphological measurements of roots, stems and leaves of plants and changes in these measurements were observed at certain intervals in the laboratory environment from the moment the plants grown began to germinate. Looking at the differences between the two plant growing environments in the study, it was seen that hydroponic system cultivation gave positive results in almost every parameter compared to traditional agricultural cultivation. Although the results of the two environments are close to each other in some parameters, the hydroponic system is always seen as much more advantageous according to the periodic developments. It is suggested that future studies should be conducted with modifications of the nutrient content used in the hydroponic system.