Ergenlerde bağlanma stilleri ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between attachment styles and life satisfaction in adolescents
  1. Tez No: 752423
  2. Yazar: SİBEL ARPACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırma, ergenlerde bağlanma stilleri ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütüldü. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan bu araştırmanın verileri, Ağrı İl merkezinde bulunan liselerde 1 Şubat – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı merkezde bulunan liselerde öğrenim gören 13.020 öğrenci oluşturdu. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, evreni bilinen örneklem hesaplama yöntemi ile belirlendi. Araştırmada 510 öğrenciye ulaşılarak yeterli örneklem büyüklüğü sağlandı. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (ÜBBSÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) kullanılarak toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 22.0 ve AMOS 24.0 paket programları kullanılarak yapıldı. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the relationship between attachment styles and life satisfaction in adolescents. Material and Method: The data of this descriptive and correlation research was collected in high schools located in the city center of Ağrı between February 1 and April 30, 2022. The universe of the research consisted of 13,020 students studying in high schools in the center of Ağrı Provincial Directorate of National Education in the 2021-2022 academic year. The sample size of the study was determined by the sample calculation method whose universe is known. Adequate sample size was achieved by reaching 510 students in the study. Data were collected using the Descriptive Information Form, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale (SUBSS), and the Life Satisfaction Scale (LDS). Statistical analyzes of the data obtained from the study were performed using SPSS 22.0 and AMOS 24.0 package programs. Structural Equation Model (SEM) was created to determine the relationships between the variables.