Ergenlerin psikolojik kırılganlıklarının öznel iyi oluş ve bağlanma stilleri ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between adolescents' psychological vulnerability and subjective well-being and attachment styles
- Tez No: 930293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerin psikolojik kırılganlıklarının öznel iyi oluş ve bağlanma stilleri ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Mersin ilinde yer alan çeşitli liselerden 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında öğrenim gören 312'si kadın (%63.7), 178'i erkek (%36.3) olmak üzere toplam 500 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Psikolojik Kırılganlık Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Ergenler İçin Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği”,“İlişki Ölçeği Anketi”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 28 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın analizinde, Pearson Korelasyon Analizi, bağımsız gruplar için t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), basit doğrusal regresyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; psikolojik kırılganlık ile öznel iyi oluş arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; psikolojik kırılganlık ile bağlanma stillerinden kayıtsız bağlanma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu; öznel iyi oluş ile bağlanma stillerinden güvenli bağlanma ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki varken öznel iyi oluş ile bağlanma stillerinden kayıtsız bağlanma arasında negatif yönde bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizine göre, öznel iyi oluş ve bağlanma stilleri psikolojik kırılganlığı yordamaktadır. Elde edilen sonuçlar literatür çerçevesinde tartışılmıştır ve ilgili alan uzmanlarına, gelecekteki araştırmacılara, ailelere ve öğretmenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between adolescents' psychological vulnerability and subjective well-being and attachment styles. The study group consisted of a total of 500 students, 312 female (63.7%) and 178 male (36.3%), from various high schools in Mersin province in the 2022-2023 academic year.“Psychological Vulnerability Scale”, 'Life Satisfaction Scale', 'Positive and Negative Affect Scale for Adolescents', 'Relationship Scale Questionnaire' and 'Personal Information Form' were used as data collection tools in the study. The data of the study were analyzed with SPSS 28 program. Pearson Correlation Analysis, t-test for independent groups, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), simple linear regression and multiple linear regression analysis methods were used in the analysis of the research. As a result of the analyses, it was concluded that there was a significant negative correlation between psychological vulnerability and subjective well-being, a significant positive correlation between psychological vulnerability and attachment styles, a significant positive correlation between subjective well-being and secure attachment, and a significant negative correlation between subjective well-being and attachment styles. According to multiple linear regression analysis, subjective well-being and attachment styles predict psychological vulnerability. The results obtained were discussed within the framework of the literature and recommendations were made to relevant field experts, future researchers, families and teachers.