Dahiliye polikliniğine başvuran erişkinlerin akılcı ilaç kullanımına ilişkin bilgi ve tutumları ile etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the knowledge and attitudes of adults presenting to the internal medicine outpatient clinicregarding rational drug use, and affecting factors
  1. Tez No: 752441
  2. Yazar: MELİKE ALPAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma, dahiliye polikliniğine başvuran erişkinlerin akılcı ilaç kullanımına ilişkin bilgi ve tutumları ile etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırma, Mardin ilinde bir kamu ve özel hastanenin dahiliye polikliniğine başvuran 542 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Dunn-Bonferroni testleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan erişkinlerin yaş ortalaması 34,90±11,12 yıl olup, %55,5'i kadın, %29.2'si lise mezunu, %69.6'sı çekirdek aileye sahip olduğu, %59.2'si ilçede yaşadığı, %73.2'sinin sosyal güvencesinin olduğu ve %71.8'i kamu hastanesine başvurduğu görülmüştür. Erişkinlerin Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği puan ortalaması 35.22±5.13 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the knowledge and attitudes of adults applying to a internal medicine outpatient clinic regarding rational drug use and the factors affecting it. The descriptive and cross-sectional study was conducted with 542 people who applied to the internal medicine outpatient clinic of a public and private hospital in Mardin. Introductory Information Form and Rational Drug Use Scale were used to collect data. Descriptive statistics, Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Dunn-Bonferroni tests were used to evaluate the data.The adults participating in the study had a mean age of 34.90±11.12 years, %55.5 were women, %29.2 were high school graduates, %69.6 had a nuclear family, %59.2 lived in districts, %73.2 had social security and %71.8 applied to a public hospital.Their Rational Drug Use Scale mean score was 35.22±5.13.