Lise öğrencilerinin protein kavramına ilişkin metaforik algılarının belirlenmesi
Determination of the metaphoric perceptions of high school students about the protein concept
  1. Tez No: 752440
  2. Yazar: TUĞBA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP ÖZMEN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, lise öğrencilerinin protein kavramına yönelik metaforik algılarının neler olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim deseni kullanılmıştır. 2020-2021 yılında yapılan bu çalışmanın çalışma grubunu Türkiye'de yer alan çeşitli özel eğitim kurumunda eğitim alan 10, 11 ve 12.sınıflar oluşan toplam 185 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yapılandırılmış form kullanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Lise öğrencilerine protein kavramına yönelik metafor algılarının belirlenmesi için 'Protein... gibidir. Çünkü; ...' şeklindeki yapılandırılmış form kullanılmıştır. 185 lise öğrencisinin oluşturmuş olduğu tüm metaforlar geçerli olup, geçersiz metafor bulunmamaktadır. Analiz sonucunda lise öğrencilerinin 131 çeşit metafor üretip, 291 görüş belirttikleri belirlenmiştir. Lise öğrencilerinin üretmiş oldukları metaforlar çünkü... kısmına göre 6 farklı kategoriye ayrılmıştır. Bu kategoriler 'İhtiyaç Kategorisinde Protein','Görevi Kategorisinde Protein' ,'İçerik Kategorisinde Protein', 'Bulunduğu Yerler Kategorisinde Protein' ,'Yapıtaşı Kategorisinde Protein' ve 'Enerji Kategorisinde Protein' olarak belirlenmiştir. Bu araştırma sonucunda cinsiyet ve sınıf düzeyine ait farklılıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the metaphorical perceptions of high school students for protein concept. In this research, the phenomenology pattern which is one of the qualitative research methods was employed. The focus group of this study, which is conducted in 2020-2021, is 185 high-school students from 10th, 11th and 12th grades in various private educational institutions in Turkey. The structured form was applied as a data collection tool. The acquired data were analyzed through content analysis method. In order to determine the metaphor perceptions of high school students towards the concept of protein, the structured form of 'Protein is like…'. Because; …“ was used. All metaphors created by 185 high school students are valid, and there is no invalid metaphor. As a result of analysis, it was determined that high school students produced 131 types of metaphors and issued 291 different opinions. The metaphors produced by high school students are divided into 6 different categories according to 'because…' part. These categories are identified as ”protein in the requirement category“, ”protein in the task category“, ”protein in the content category“, ”protein in the location category“, ”protein in the building block category“, and ”protein in the energy category". As a result of this research, gender and class level differences were obtained.