Hemşirelerde yenilik ikliminin belirleyicileri: Özgüven, öz liderlik ve otonomi düzeyi
Determinants of innovation climate in nurses: Self-confidence, self-leadership, level of autonomy
- Tez No: 752448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma bir Üniversite hastanesinde çalışmakta olan hemşirelerin çalıştıkları kurumlardaki yenilik iklimini değerlendirme düzeyi ile özgüven, öz liderlik ve otonomi düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ilişki arayıcı türdeki bu çalışma Ağustos-Kasım 2021 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan 259 hemşire ile yapılmıştır. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Yenilik İklimi Ölçeği, Özgüven Ölçeği, Öz Liderlik Ölçeği ve Profesyonel Otonomiye Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplarda t-testi, one-way anova, pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between the level of evaluation of the innovation climate of the nurses working in a University hospital and the level of self-confidence, self-leadership and autonomy. This descriptive study was conducted with 259 nurses working at Selçuk University Faculty of Medicine between August and November 2021. The data were collected face to face by the researcher using the Sociodemographic Information Form, the Innovation Climate Scale, the Self-Confidence Scale, the Self-Leadership Scale and the Attitude towards Professional Autonomy Scale. In the analysis of the data, independent groups t-test, one-way anova, pearson correlation and multiple linear regression analysis were used. Statistical significance level was accepted as p< 0,05. According to the results of the research; The mean age of the nurses was 28,30±5,96 years, 67,2% were female, 51,0% were single and 60,6% were undergraduate graduates. The average professional time of the nurses is 6,4±5,74 years, the working time in the unit is 2,7±2,91 years, the working time in the institution is 4,1±3,80 years, the weekly working hours are 46,0±9,45. The average level of determination of the innovation climate of the participants was 39,97±8,99. It was determined that there was a statistically significant difference between the marital status of the nurses and the sub-dimension score of supporting innovation, between the working status at the workplace and the weekly working time and the total score of the innovation climate scale, and between the duration of working in the unit and the sub-dimension score of inhibiting innovation. It was determined that the working status of the nurses in the institution (those with 4B contracts; β=2.388; p=0.018), the weekly working time (β=-0.158; p=0.010) and the control score of the working conditions (β=-0.142; p= 0.020) . As a result; it has been determined that the level of determining the innovation climate of the nurses is at a moderate level and the determinants of the innovation climate are the working status, weekly working time and the level of control in working conditions. It is important to take initiatives to increase nurses' adoption of innovative behaviors. It is recommended to include those with a 4D working status and permanent staff, those who work more than 40 hours a week, and nurses with low control in working conditions, to be included in the group primarily in practices aimed at increasing the evaluation level of the innovation climate.