Pediatrik olgularda kaudal enjeksiyon hacminin optik sinir kılıf çapı ve serebral oksijenizasyona etkileri
Effect of pediatric caudal injection volume on optic nerve sheath diameter and cerebral oxygenation
  1. Tez No: 752449
  2. Yazar: AYBİKE ONUR GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaçlar: Kaudal epidural anestezi çocuklarda sıklıkla kullanılan bir nöraksiyal bloktur. Çalışmada birinci olarak düşük (0,8 ml/kg) ve yüksek (1,25 ml/kg) hacim kaudal enjeksiyonun, kafa içi basıncın invaziv olmayan göstergelerinden optik sinir kılıf çapına (OSKÇ) etkisini ve ikinci olarak kafa içi basıncı artması durumunda serebral rejyonel oksijen satürasyonuna (rsSO2) etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize kontrollü çalışma için 1-7 yaş arasında ASA sınıfı I-II ve elektif cerrahi geçirecek ve kaudal epidural anestezinin etkin olacağı 82 hasta dahil edildi, 58 hastada ölçümler tamamlandı. Blok öncesi (T1), blok sonrası hemen (T2) ve blok sonrası 10. (T3), 20. (T4) ve 30. (T5) dakikalarda OSKÇ, rsSO2, hemodinamik ve solunumsal veriler toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Caudal epidural anesthesia is a commonly used neuraxial technique in pediatric patients. We compared the effects of low (L-0.8 ml/kg) and high (H-1.25 ml/kg) volume injections on optic nerve disc diameter (ONDS), a non-invasive indicator of intracranial pressure, and on cerebral regional oxygen saturation (rcSO2), which may decrease with increased intracranial pressure. Material and Method: 82 patients, ASA scores I-II, ages 1-7 years, planned for elective surgery suitable for caudal anesthesia were enrolled. Study was completed in 58 patients. ONDS, rcSO2, hemodynamic and respiratory measurements were taken before the block (T1), right after (T2) and post block 10th (T3), 20th (T4) and 30th (T5) minutes.