Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimlerinin kayropraktik farkındalığının araştırılması
Research of chiropractic awareness among physiatrists
  1. Tez No: 752457
  2. Yazar: GÜL HİLAL ALKADEEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kayropraktik; günümüzde tüm dünyada uygulanmakta olan bir sağlık mesleğidir. Ülkemizde ise 2015 yılından itibaren hekim ve fizyoterapistlere yönelik kayropraktik yüksek lisans programı oluşturulmuştur. Başta sağlık profesyonelleri olmak üzere kayropraktik alanında toplumsal farkındalığın sağlanması; ülkemizde yasal düzenlemelerin yapılabilmesi ve kayropraktiğin meslek olarak tanınması adına büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmadaki amacımız Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimlerinin kayropraktiğe dair düşüncelerini ve kayropraktik uygulamalarına yaklaşımlarını tespit etmektir. Çalışma çerçevesinde 28 sorudan oluşan kayropraktik farkındalık soru formu Google Forms aracılığıyla 123 fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi tarafından cevaplandırıldı. Verilerinin analizinde istatistikî yöntem olarak; tanımlayıcı analizler (frekans dağılımları, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanıldı. Verilerin normalliği Kolmogorov-Smirnov testi ile sağlandı. Ki Test ve Fisher' s Exact Test uygulandı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, p0,05). Kayropraktik hakkında bilgisi olan asistanlarla [%15,46 (n=15)]; uzmanların [%58,79 (n=57)], doktor öğretim üyelerinin [%6,19 (n=6)], doçentlerin [%12,37 (n=12)], profesörlerin [%7,22 (n=7)] bilgi düzeyleri farklı bulunmuştur (p0,05). Kayropraktik hakkında bilgisi olan katılımcıların %27,8 (n=27)'i kayropraktik eğitimi almış ve %72,2 (n=70)'si almamıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Chiropractic is a healthcare profession practiced all over the world today. Since 2015 chiropractic has been a graduate program for physicians and physiotherapists in Turkey. Raising awareness about chiropractic, primarily among health care professionals, as well as in the general public is vital for recognition of chiropractic as a profession and for legal regulations. The aim of this study is to determine physiatrists' thoughts on chiropractic and their approaches to chiropractic practices. The chiropractic awareness questionnaire consisting of 28 questions were answered by 123 physical therapy and rehabilitation physicians through Google Forms. The statistical method in the analyze of data in terms of descriptive analysis were frequency distributions, percentage, mean and standard deviation. Normality of the data was ensured by Kolmogorov-Smirnov test. Ki Test and Fisher's Exact Test were applied. The results were evaluated at the 95% confidence interval, at the p0.05). With residents with knowledge of chiropractic [15.46% (n=15)]; specialists [58.79% (n=57)], physician faculty members [6.19% (n=6)], associate professors [12.37% (n=12)], professors [7.22% (n=6) 7)] significant difference was found in the level of knowledge they had (p0.05).Of the participants who had knowledge about chiropractic, 27.8% (n=27) received chiropractic training and 72.2% (n=70) did not receive chiropractic training (p0.05).