Matematiksel dayanıklılık ile ilgili araştırmalar: Sistematik bir inceleme
Research on mathematical resilience: A systematic review
- Tez No: 752463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HORZUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı matematiksel dayanıklılık konulu hakemli dergilerde İngilizce dilinde yayınlanmış makaleleri tematik bir şekilde incelemektir. Çalışma kapsamında Google Akademik, Web of Science, Eric ve Scopus veri tabanlarında 2000-2021 yılları arasında erişilebilen 31 adet makale incelenmiştir. Makaleler yıl, ülke, araştırma yöntemi, araştırma deseni, örneklem büyüklüğü, örneklem çeşidi, veri toplama araçları, veri analizi teknikleri, sonuçlar ve önerilere göre dağılımı kapsamında sınıflandırılmıştır. Araştırma sonuçları, sayıca en fazla makalenin 2021 yılında yayınlandığını ve makalelerin 11 farklı ülkede yayımlandığını göstermektedir. Bu kapsamda makalelerin en çok Endonezya ve ardından Birleşik Krallıkta yazıldığı; makalelerin en çok lise öğrencileriyle gerçekleştirildiği belirlenmiştir. Ayrıca makalelerde çoğunlukla nitel yöntemler kullanılmıştır. Nitel veri analizi kullanılan makalelerde en çok içerik analizi ve betimsel analiz kullanılırken, nicel veri analizlerinin kullanıldığı makalelerde ortalama ve frekans -yüzde tabloları tercih edilmiştir. Veri toplama araçlarından ise makalelerde sırayla en çok anket ve görüşme kullanılmıştır. Makaleler sonuçlarına göre incelendiğinde bilişsel, duyuşsal, pedagojik, demografik ve sosyal özelliklere yönelik sonuçlar bildirilmiştir. Bilişsel sonuçlar incelendiğinde matematiksel beceriler ve matematiksel yeterliliğe ilişkin sonuçlar saptanmıştır. Duyuşsal sonuçlar incelendiğinde ise değer, motivasyon, tutum, algı ve kaygıyı ele alan makaleler yoğunluktadır. Makaleler önerilerine göre incelendiğinde en çok sırasıyla öğretmenlere yönelik, araştırmacılara yönelik, öğretmen eğitimine yönelik, öğretime ve öğretim ortamına yönelik, öğrencilere yönelik, okul yönetimine ve okul psikolojik danışmanına yönelik, ebeveynlere yönelik ve topluma yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to review thematically articles published in English in referee journals on mathematical resilience. Within the scope of the study, Google Academic, Web of Science, Eric and Scopus databases examined 31 articles accessible between 2000-2021. Articles are classified as the year, country, research method, research pattern, the sample size, the sample type, data collection tools, data analysis techniques, results and distribution by recommendations. The research results show that the maximum number of articles were published in 2021 and the articles were published in 11 different countries. In this context, it was determined that most of the articles were written in Indonesia and then in the United Kingdom; the articles were conducted with the most high school students. In addition, articles often use qualitative methods. While content analysis and descriptive analysis were mostly used in articles using qualitative data analysis, mean and frequency-percentage tables were preferred in articles using quantitative data analysis. Among the data collection tools, questionnaires and interviews were mostly used in the articles. According to the results of the articles, results for cognitive, sensory, pedagogical, demographic and social features were reported. When the cognitive results were examined, results were determined regarding mathematical skills and mathematical competence. When the cognitive results are examined, the articles that address value, motivation, attitude, perception and anxiety are concentrated. When the articles were reviewed according to their recommendations, the recommendations for teachers, researchers, teacher education, teaching and teaching environment, students, school management and school psychological counseling, parents and society were made most of the time.