Pandemi sürecinde özengen müzik eğitimi kurumlarında uzaktan yürütülen çalgı eğitiminin işlevselliği
Functionality of remote instrument training at ozengen music educational institutions during the pandemic process
- Tez No: 752465
- Danışmanlar: PROF. ZEHRA SEÇKİN GÖKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, pandemi sürecinde özengen müzik eğitimi kurumlarındaki eğitmenlerin, öğrencilerin ve velilerinin uzaktan yürütülen çalgı eğitiminin işlevselliğine yönelik görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evreni, Ankara ilindeki özengen müzik kurumlarındaki eğitmen, öğrenci ve velileri olarak belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemi ise bu sanat merkezlerinde programa katılan 7 eğitmen,7 öğrenci ve 6 veliden oluşmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu amaçla oluşturulmuş Yarı Yapılandırılmış görüşme formları yardımı ile veriler toplanmıştır. Kullanılan görüşme formları ise betimsel analiz yöntemi ile yapılmış ve elde edilen veriler araştırılan değişkenlere göre listelenerek yüzde-frekans dağılımları ile betimlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; pandemi sürecinde uzaktan eğitim ile yürütülen çalgı eğitiminin işlevselliğine yönelik öğrenci öğretmen ve velilerden alınan verilere göre pandemi sürecinde uzaktan yürütülen eğitimin, yüz yüze eğitimi tam olarak karşılamasa da çalgı derslerinin devamlılığı ve verimi için başka alternatifin olması sebebiyle tercih edildiği ve adapte olunduğu tespit edilmiştir. Bu adaptasyon süreciyle ilgili eğitmenlerin, öğrenci ve velilerin teknolojiye erişimlerinde ve hakimiyet durumlarında bazen sorun yaşadıkları ve bu yönlerini zamanla geliştirerek sürece uyum sağladıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of the teachers who provide instrument training in amateur music institutions, students who receive instrument training and their parents on the functionality of remote instrument training during the pandemic process. The universe of the study was determined as teachers, students and parents in amateur music institutions in Ankara. The sample of the study consists of 7 teachers, 7 students and 6 parents participating in the program in these art centers. Interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the study. Data were collected with the help of Semi-structured interview forms created for this purpose. The interview forms used were made with the descriptive analysis method and the data obtained were listed according to the variables investigated and described with percentage-frequency distributions. According to the results of the study; According to the data obtained from student teachers and parents regarding the functionality of instrument education carried out with distance education during the pandemic process, it has been determined that distance education during the pandemic period, although it does not fully meet face-to-face education, is preferred and adapted because there is another alternative for the continuity and efficiency of instrument lessons. It has been determined that educators, students and parents related to this adaptation process sometimes have problems in accessing and dominating technology, and they adapt to the process by improving these aspects over time.