Köpeklerde dejeneratif eklem hastalıklarında kuru iğne akupunktur ve akupunktur benzeri TENS uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of dry needle acupuncture and acupuncture-like transcutaneous electrical nerve stimulation in degenerative joint diseases in dogs
- Tez No: 752466
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BEŞALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapılan çalışmanın amacı akupunktur ve akupunktur benzeri TENS'in dejeneratif eklem hastalığı üzerindeki etkinliğinin klinik karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmanın materyalini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Cerrahi Anabilim Dalı'na başvuran 14 köpek olgu oluşturmuştur. Bu olguların 7sine daha önce belirlenen bölgelere HuaLong marka 0,3*30 mm uzunluğunda steril iğneler ile kuru iğne akupunktur uygulaması yapılırken diğer 7 olguya daha önce belirlenen myotom noktaları üzerine Petaş Petdin 300 Elektroterapi cihazı ile 1 Hz, 150 mikrosaniye, 50 mA şiddetinde akupunktur benzeri TENS uygulaması 15 dakika boyunca uygulandı. Çalışmada, tedavi başlangıcı ve sonrasında hareket etmede isteksizlik, tedavi başlangıcı ve sonrasında hareket yeteneği skorlaması, tedavi başlangıç ve sonundaki topallık ve ağrı skorlamaları ile klinik belirtinin ilk başladığı seans parametreleriyle klinik değerlendirme yapıldı. Tedavi başlangıç seansında ve tedavi bitiminden sonraki 1. ve 4. Haftalarda yapılan Liverpool Osteoartritis Ölçeği (LOAD) sonuçlarıyla yorumlandı. Çalışmanın sonucunda her iki yöntemin istatistiksel anlamda birbirlerinden üstün olmadıkları fakat istatistiksel anlam içerecek biçimde klinik iyileşmeyi desteklediği görüldü. Olumlu yanıt alma zamanı açısından yapılan karşılaştırmada akupunktur benzeri TENS'in istatistiki açıdan daha üstün olduğu görüldü. Tedavi başlangıncında LOAD skoru ortalama 55 iken tedavi bitiminde 20 puana düşmüştür. Bu düşüş olgunun hayat kalitesinin arttığını ve ağrının azaldığını gösterir. Sonuç olarak, osteoartritli hastalarda akupunktur ya da akupunktur benzeri TENS'in uygulanabilir olduğu, kullanım kolaylığı açısından akupunktur benzeri TENS'in daha uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to clinically investigate and compare the effectiveness of acupuncture and acupuncture-like TENS on degenerative joint disease. In our study, 14 dog patients who applied to Ankara University Veterinary Faculty Animal Hospital Surgery Department were used. While dry needle acupuncture was applied with HuaLong brand 0.3*30 mm long sterile needles to the previously determined areas in 7 patients, TENS-like acupuncture at 1 Hz, 150 microseconds, 50 mA intensity was applied to 7 patients on the previously determined myotome points with the Petas Petdin 300 Diadynamic device. It was applied for 15 minutes. At the end of our study, our cases were evaluated with clinical findings such as lameness scoring, pain scoring, decreased reluctance to move, and increased mobility. At the same time, the Liverpool Osteoarthritis Pain Scale, which was filled in by the patients at the beginning of our study, was filled again in the 1st and 4th weeks after the end of the study, and the clinical developments reflected in the patient were followed. As a result of our study, it has been seen that acupuncture and acupuncture- like TENS are not statistically superior to each other, but provide positive improvements in pain, lameness, increase in mobility and decrease in reluctance to move, with statistical significance. Our cases were followed up after the study with the LOAD scales filled in by the patient owners. The LOAD score, which was at the level of 51-59 at the beginning, was at the level of 19-32 in the fourth week of the study, indicating patient satisfaction and the patient's continued healthy state in terms of clinical symptoms.