Spor bilimleri öğrencilerinin okullarına ilişkin imaj algıları ile kariyer kararları arasındaki ilişki (Serhat illeri örneği)
The relationship between sports sciences students' image perceptions regarding their school and their career decisions (Serhat provincis example)
  1. Tez No: 752467
  2. Yazar: DİLAN SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı spor bilimleri öğrencilerinin okullarına ilişkin imaj algıları ile kariyer kararları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evreni 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ağrı, Kars ve Iğdır Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında öğrenim gören öğrenciler ve örneklemini ise 612 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma grubundaki öğrencilerin, %52.3'ü erkek, %39,5'i 18-21 yaş arasında, %42,6'sı antrenörlük eğitimi bölümünde okuyan, %41'i Kars'ta öğrenim gören ve %63.7'si aktif spor yaşantısı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Cankurtaran ve Özbek (2015) tarafından geliştirilmiş Kurumsal İmaj Algısı Ölçeği ve Reziwnguli Yusupu (2015) tarafından geliştirilen Kariyer Kararı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS (23) istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) Kanonik Korelasyon Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve tanımlayıcı istatistik analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the image perceptions of sports science students and their career decisions. The universe of the research consists of ‎students studying at Ağrı, Kars and Iğdır University, Physical Education and Sports Schools in the 2019-2020 academic year, and the sample is 612 students. The students in the research group, 52.3% are male, 39.5% are between the ages of 18-21, ‎‎42.6% are studying in the coaching education department, 41% are studying in Kars and determined that 63.7%' had an active sports life. Personal information form, Corporate Image Perception Scale developed by Cankurtaran and Özbek ‎‎(2015) and Career Decision Scale developed by Reziwnguli Yusupu ‎‎(2015) were used as data collection tools in the research. Research data were analyzed with ‎SPSS (23) statistical package program. It was determined that the data were normally distributed. Independent ‎sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Canonical Correlation Analysis, Pearson ‎Correlation Analysis and descriptive statistical analysis were used in the analysis of the data.