İskeletten cinsiyet belirlemede geometrik morfometri yönteminin uygulanabilirliği
Applicability of geometric morphometry method in sex determination from skeleton
- Tez No: 752469
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Cinsiyet tayini, insan iskeletleri üzerinden kimlik belirleme işleminde çok önemli bir yer tutmaktadır. Adli Antropologlar, cinsiyet tayinini morfolojik ve metrik metotlar kullanarak yaparlar. Son yıllarda, metrik ve morfolojik yöntemlerin yanında, geometrik morfometri yöntemi de antropolojik çalışmalarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. İskelet kalıntıları her zaman bir bütün olarak ele geçmemektedir. Bu yüzden elimizde bulunan iskelet kalıntılarından da cinsiyet tayini yapmak zorunda kalabiliyoruz. Önceden farklı alanlarda kullanılan bu metot artık adli antropolojide de önemli yer almaktadır. Bunları göz önünde bulundurarak bu çalışmada geometrik morfometri yönteminin uygulanmasıyla yapılan iskeletten cinsiyet tayini çalışmaları ele alınmış, karşılaştırılmış, metotun avantaj ve dezavantajları, iskeletten cinsiyet tayininde uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sex determination from the human skeletons is very important process of identification. Morphological and metric methods are used for sex determination by forensic anthropologists. In recent years, besides the metric and morphological methods, the geometric morphometry method has been used frequently in anthropological studies. Skeletal remains are not always found as a whole. Therefore, in order to determine the sex we have to use the skeletal remains we have. Geometric morphometry has always been used in different fields but now it is also has an important role in forensic anthropology. Considering these, in this study, skeletal sex determination studies using geometric morphometry method were discussed and compared, the advantages and disadvantages of the method and its applicability in skeletal sex determination were discussed.