Düşük proteinli karma yemlere Spirulina platensis ilavesinin broylerlerde performans ve antioksidan kapasite üzerine etkisi
Effects of spirulina platensis supplementation to the low protein diets on performance and antioxidant capacity in broilers
- Tez No: 752491
- Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, düşük proteinli broyler karma yemlerine Spirulina platensis ilavesinin performans va antioksidan kapasiteye etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla toplam 252 adet günlük Ross 308 erkek broyler civciv 6 gruba (42 civciv/grup) ayrılmıştır. Her bir grup 7 civcivli 6 alt gruba bölünmüştür. Denemede katalog değeri olan normal ham proteinli gruplar ile %10 düzeyinde düşürülmüş düşük ham proteinli gruplar oluşturulmuştur. Herbir ham protein grubu karma yemlerine ise %0, 0,1 ve 0,2 düzeylerinde Spirulina platensis ilave edilmiştir. Deneme 41 gün sürmüştür. Karma yemlerde sadece ham proteinin %10 düzeyinde düşürülmesi performansı olumsuz yönde etkilemiştir. Spirulina platensis ilavesi ise yem dönüşüm oranını olumlu yönde etkilemiş, karaciğer ve ette oksidatif stres indeksini azaltmış, toplam antioksidan statüsü ve antioksidan enzim aktivite düzeylerini artırmış, kan serumunda trigliserit düzeyini azaltmıştır. Karkas randımanı, iç organ ağırlıkları relatif yüzdesi, ette fenolik madde, malondialdehit ve diğer kan serum biyokimyasal parametreler Spirulina platensis ilavesinden etkilenmemiştir. Sonuç olarak hamproteini %10 düşürülen karma yemlere, broylerlerde performansın ve antioksidan aktivitenin artırılması için %0,1 Spirulina platensis ilave edilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this experiment was to determine the effects of Spirulina platensis supplementation to the low protein diets on performance and antioxidant capacity. For this reason, 252 daily Ross 308 male broiler chicks were divided into 6 groups (42 chicks/group). Each group consisted of 6 subgroups containing 7 chicks. There were two protein groups, one was normal protein (catalog value), other was 10% lower than that of of catalog value. Spirulina platensis at 0, 0.1 and 0.2% was added to each protein groups. Trial lasted 41 days. Reducing only protein 10% affected performance negatively. Addition of Spirulina platensis had a positive effect on feed efficiency ratio, reduced oxidative stress index in liver and meat, increased total antioxidant status and antioxidant enzyme activities, reduced serum triglyceride concentration. Carcass yield, visceral organ weight percentages, phenolic substances and MDA in leg meat and some serum biochemical parameters did not affect by the usage of Spirulina platensis. As a result, it was concluded that supplementation of 0,1% Spirulina platensis improved performance and antioxidant activity to the diets having protein content lowered 10%.