Pelvik organ prolapsusu olan kadınlarda elektrik stimülasyonunun etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of electrical stimulation in women with pelvic organ prolapse
  1. Tez No: 752549
  2. Yazar: ZEHRA KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE TÜREN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiotherapy and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, pelvik organ prolapsusu (POP) olan kadınlarda, elektrik stimulasyonunun (ES), POP evreleri, pelvik taban kas (PTK) kuvvet/enduransı, pelvik taban semptomları, yaşam kalitesi, cinsel fonksiyon, subjektif iyileşme algısı (SİA) ve memnuniyet üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Hastalar rastgele, ES (n=13) ve sham ES grubu (n=12) olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruba yaşam tarzı tavsiyesi verilmekle birlikte haftada 3 gün 8 hafta süreyle ES grubuna aktif ES, sham ES grubuna ise inaktif ES uygulandı. POP değerlendirmesi ve evrelendirmesi basitleştirilmiş POP-sınıflandırma (BPOP-Q) sistemi ile, PTK kuvvet/enduransı; perineometre cihazı ile, pelvik taban semptom ciddiyeti; Pelvik Taban Distres Envanteri-20 (PTDE-20) ile, yaşam kalitesi; Prolapsus Yaşam Kalitesi Ölçeği (P-YK) ile cinsel fonksiyon; Pelvik Organ Prolapsus/Üriner İnkontinans Cinsel Fonksiyon Ölçeği (PISQ-12) ile tedavi öncesi (TÖ), ara dönem (AD) (4.hafta) ve tedavi sonrası (TS) değerlendirildi. SİA, memnuniyet ve yaşam stili tavsiyelerine uyum ise, Likert-tip skalalar ile TS' de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study was aimed to investigate effects of electrical stimulation (ES) on POP stages, pelvic floor muscle (PFM) strenght/endurance, pelvic floor symptoms, quality of life, sexual function, subjective perception of improvement (SPI) and satisfaction in women with pelvic organ prolapse (POP). The patients were randomly divided into two groups ES (n=13) and sham ES groups (n=12). Although lifestyle advice was given to both groups, active ES was applied to the ES group and inactive ES to the sham ES group 3 days a week for 8 weeks. POP assessment and staging were evaluated with simplified POP-classification (SPOP-Q) system, PFM strenght/endurance with perineometer device, pelvic floor symptom severity with Pelvic Floor Distress Inventory-20 (PFDI-20), quality of life with Prolapse Quality of Life Scale (P-QoL), sexual function with Pelvic Organ Prolapse/Urinary Incontinence Sexual Function Scale (PISQ-12) before treatment (BT), mid-term (IP) (4th week), and post-treatment (PT). SIA, satisfaction, and compliance with lifestyle recommendations were evaluated in PT with Likert-type scales.