Sıkışma tipi idrar kaçırması olan kadınlarda eksternal nöromusküler elektrik stimülasyonunun etkileri
The effects of external neuromuscular electrical stimulation in women with urge urinary incontinence
  1. Tez No: 777076
  2. Yazar: TUĞBA BİRBEN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sıkışma tipi idrar kaçırması (STİK) olan kadınlarda eksternal nöromusküler elektrik stimülasyonunun (NMES), inkontinans şiddeti, mesane fonksiyonu, pelvik taban kas kuvveti (PTKK), yaşam kalitesi, cinsel fonksiyon, subjektif iyileşme algısı (SİA) ve tedavi sonu hasta memnuniyeti üzerine etkilerini araştırmaktı. Yöntem: Hastalar dörtlü blok randomizasyon yöntemi ile rastgele NMES (n=15) ve sham NMES grubu (n=15) olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruba da yaşam sitili önerileri (YSÖ) verildi. Uygulamalar her iki grup için 8 hafta boyunca haftada 3 gün 30 dk olacak şekilde gerçekleştirildi. İnkontinans şiddeti Uluslararası İnkontinans Konsultasyon Anketi-Kısa Formu (ICIQ-SF) ile, mesane fonksiyonu 3 günlük mesane günlüğü ile, PTKK Modifiye Oxford Skalası (MOS) ile, yaşam kalitesi King Sağlık Anketi (KSA) ile, cinsel fonksiyon Pelvic Organ Prolapsusu/İdrar İnkontinans Cinsel Fonksiyon Anketi (PISQ-12) ile tedavi öncesi (TÖ), ara dönem (AD-4.hafta sonunda) ve tedavi sonrası (TS) değerlendirildi. TS'de SİA ve hasta memnuniyeti de sorgulandı. Analiz için karışık desen ANOVA, KiKare testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of external NMES on the severity of incontinence, bladder function, pelvic floor muscle strength (PFMS), quality of life, sexual function, subjective perception of recovery (SPR), and patient satisfaction of treatment in women with urge urinary incontinence (UUI) symptoms. Method: Patients were randomly divided into NMES (n=15) and sham NMES group (n=15) by block randomization method size of four. Both groups were given lifestyle recommendations (LR). The applications were carried out for both groups for 30 minutes, 3 days a week for 8 weeks. Incontinence symptoms was evulated with by International Incontinence Consultation Questionnaire-Short Form (ICIQSF), PFMS by Modified Oxford Scale (MOS) bladder function by 3-day bladder diary, quality of life by King Health Questionnaire (KHQ), sexual function by Pelvic Organ Prolapse/Urinary Incontinence Sexual Function Questionnaire (PISQ-12). All assessments were performed before treatment (BT), at the 4th treatment week (MT), and after treatment (AT) of all patients. SPR and patient satisfaction were also questioned in AT. Mixed design ANOVA, Chi-Square test and Mann Whitney U test were used for analysis.