Davultepe (Mersin) bölgesi zeminlerinin jeomekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of geomechanical properties of soil davultepe (Mersin) region
  1. Tez No: 752566
  2. Yazar: EZGİ ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ZORLU ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'de özellikle nüfus yoğunluğu ve göç sebebiyle hızla artan kentleşme ve sanayileşme yapılaşmayı da artmıştır. Yapılaşmanın tasarımında ilk adım zeminlerin mühendislik özelliklerinin bilinmesidir. Zemin özelliklerini belirlemek amacıyla sondaj ve laboratuvar deneyinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Zemin etüdü yapılmayan binalarda, zemin-yapı etkileşimlerin bilinmediği durumlarda ve olası doğal afet sonucu zayıf zemin özelliği gösteren yapılarda çok ciddi hasarlara maddi kayıplara yol açmaktadır. Tez kapsamında Davultepe (Mersin) bölgesi zeminlerinin jeomekanik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanında 28 adet sondajdan elde edilen SPT sonuçları ve araziden alınan örnekler üzerinde laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Zeminlerin sınıflanması ve fiziksel özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan deneyler sırasıyla; su içeriği, doğal ve kuru birim hacim ağırlık deneyi, tane boyu dağılımı ve atterberg limitleridir. Jeofizik çalışmalardan yüzey dalgalarının çok kanallı analizi (MASW) ve elektrik özdirenç (Rezistivite) yöntemi 29 noktada uygulanmıştır. MASW yöntemiyle zeminin derinlikle değişen tabaka geometrilerini saptamak, dinamik ve elastik parametrelerini belirlemek amacıyla boyuna dalga hızları ile kayma dalga hızları ölçülmüştür. Bu yöntemle bulunan parametreler, Vs30 (m/sn) değerine göre zemin sınıflaması, yoğunluk, dinamik poisson oranı, dinamik elastisite modülü, dinamik kayma modülü ve dinamik bulk modülüdür. Rezistivite yöntemiyle belirlenen formasyonların kalınlık ve özdirenç aralıkları bulunmuştur. Yapılan jeofizik çalışmalardan elde edilen verilerle bir veri seti oluşturulmuştur. Arazi çalışmaları, jeofizik çalışmalar ve laboratuvar deneylerinden elde edilen sonuçlarla zemin özellikleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma alanında yapılan sondaj ve jeofizik çalışmalardan elde edilen bilgiler doğrultusunda genellikle kıyı kesimleri kumlu ve alüvyonal zeminlerin üzerine yapılmış yerleşim alanlarında olduğu belirlenmiştir. Bölgedeki yeraltı su seviyesinin zemin tabanına yakın olması nedeniyle gevşek kumlu zeminler bulunmaktadır. Bölge imara açılacağı zaman daha detaylı zemin etüd çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there is an increase in construction, especially due to population density and migration, which depend on urbanization and industrialization. The first step in the design of the construction is to know the engineering properties of the soil, especially with the rapidly increasing urbanization and industrialization due to population density and migration. Soil properties are determined using data obtained from drilling data and laboratory tests. Constructions without soil mechanics analysis, which ground-structure interactions are not known, and structures with weak ground characteristics as a result of possible natural disasters, cause very serious damage and financial losses in economic terms. This thesis aims to determine the geomechanical properties of the soils of the Davultepe (Mersin) region. Laboratory experiments were carried out on samples taken from SPT results obtained from 28 drillings in the study area and the samples taken from the field. The experiments that are used to determine the classification and physical properties of soils are water content, natural and dry unit weight tests, particle size distribution, and atterberg limits. From geophysical studies, multi-channel analysis of surface waves (MASW) and electrical resistivity (Resistivity) methods were applied at 29 points. With the MASW method, longitudinal wave velocities and shear wave velocities were measured in order to determine its dynamic parameters, elastic parameters, and the layer geometries of the soil that change with depth. The parameters found by this method are soil classification according to Vs30 (m/s), density, dynamic poisson's ratio, dynamic modulus of elasticity, dynamic shear modulus and dynamic bulk modulus. The thickness and resistivity ranges of the formations determined by the resistivity method. A data set was created with the data obtained from the geophysical studies. With the results obtained from field studies, geophysical studies, and laboratory experiments, soil properties were analyzed by using Geographic Information Systems (GIS). With the information obtained from the drilling and geophysical studies carried out in the study area, it has been determined that the coastal areas are generally located in settlement areas built on sandy and alluvial soils. Loose sandy soils exist because the groundwater level in the area is close to the ground floor. It is recommended to carry out more detailed soil mechanics analysis, when they want to start a construction in this region.