Tekrarlayan sigara bırakma girişimi olan hastaların değerlendirilmesi
Evaluati̇on of pati̇ents who have fai̇led at least one smoki̇ng cessati̇on attempt
  1. Tez No: 752567
  2. Yazar: NUR SEDA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada tekrarlayan sigara bırakma girişimi nedeni ile sigara bırakma polikliniğine başvuran hastaların tekrar sigaraya başlama nedenleri ve sigarayı bırakma süresini etkileyen faktörler araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 20.10.2021-20.04.2022 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Göztepe Prof. Dr. Süleyman YALÇIN Şehir Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden 18 -65 yaş ve tekrarlayan sigara bırakma girişimi olan 400 hasta dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik özelliklerini, sigara içme durumlarını ve sigara içme alışkanlıklarını sorgulayan bir anket formu ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-21 (DASÖ-21) uygulanmıştır. Sigara bırakma polikliniğine başvuran hastaların sigara içme davranış ve tutumları, sigara bırakma durumları, bırakma yöntemi ve süresi, sigaraya tekrar başlama nedenlerine dair veriler elde edilmiştir. Veriler IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc. 1989, 2010 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen toplam 400 hastanın 178'i (%44,5) kadın, 222'si (%55,5) erkektir. Yaş ortalamaları 38,22±10,86 yıl olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %57,2'si evlidir. Eğitim düzeyi %46,8 üniversite mezunu olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %72'si çalışmaktadır. Sigaraya başlama yaşı ortalama 18,32±4,61 yıldır. Sigara içme süreleri ise ortalama 19,84±11,07 yıldır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In this study, the reasons for re-starting smoking in patients who applied to the smoking cessation outpatient clinic due to repeated attempts to quit smoking, and the factors affecting the duration of smoking cessation will be investigated. Materials and Methods: Our study included 400 patients between the ages of 18 and 65 who applied to T.R. Ministry of Health Göztepe Prof. Dr. YALÇIN City Hospital Smoking Cessation Polyclinic between 20.10.2021 and 20.04.2022 and accepted to participate in the study. A questionnaire form questioning the sociodemographic characteristics, smoking status and smoking habits of the patients and the Depression Anxiety Stress Scale-21 (DASS-21) were applied. Data on smoking behaviors and attitudes, smoking cessation status, quitting method and duration, and reasons for resuming smoking were obtained from patients who applied to the Smoking Cessation Clinic. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 18 © Copyright SPSS Inc 1989, 2010 software. Results: A total of 400 participants, 44.5% female and 55.5% male, were included in our study. The mean age was 38.22±10.86 years. Among the participants, 57.2% were married. Education level was determined as 46.8% university graduates. 72% of the participants are working in a job. The mean age of starting to smoke is 18.32±4.61 years. The mean duration of smoking was 19.84±11.07 years.