Davultepe-Erdemli arasındaki yerleşim birimlerinin evsel atıksularının tarımsal amaçla değerlendirme olanaklarının araştırılması
- Tez No: 78351
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KUMBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
öz Günümüzde su kaynaklarının kısıtlı ve sınırlı olması, buna karşılık içme, kullanma ve sulama suyu ihtiyacının artması atık suların tekrar kullanımını gündeme getirmiştir. Bu nedenle, Davultepe- Erdemli arasındaki yerleşim birimlerinin atık sularının tarımsal amaçla kullanımı planlanmıştır. Bu amaçla, Davultepe- Erdemli arasındaki sebze ve bahçe alanlarından alınan toprak örneklerinde pH değeri ile tuz, kireç, azot,' fosfor, toplam karbon içerikleri ve tatil sitelerinin atıksu arıtım tesisleri giriş sularından alınan örneklerde pH, çözünmüş oksijen (Ç.O), askıda kati madde (AKM), biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOI), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOI), nitrat ve kalsiyum analizleri yapılmıştır. Planlanan projelendirme süresi (20 yıl) için, nüfus projeksiyonları çıkarılarak atıksu miktarı hesaplanmıştır. Hesaplanan atıksu debisine göre arıtım tesisi, tesis çıkış suyundan sulama amaçlı kullanım için uygun sulama suyu sistemi projelendirilmiş ve maliyet analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Although, today there is an increasing need for drinking, using and irrigating water, water resources are limited. Thus, reusage of waste water has became more important. In this study, the use of waste water supplied from Davultepe- Erdemli region for agricultural purpose irrigation is planned. For this purpose, soil samples were taken from the orchards and fields in the region of Davultepe and Erdemli. In the samples pH, salt, lime, nitrogen, phosphorus and total carbon were determined. Also the samples were taken from the inlet water of treatment systems of summer houses and pH, dissolved oxygen (DO), suspended solid (SS), biochemical oxygen demand (BOD), chemical oxygen demand (COD), nitrate and calcium parameters were analyzed. The amount of waste water was calculated by making p roj ections of population ;. for the planned projection period (20 years). According to the calculated flow rate of waste water, the treatment system and the suitable irrigation water system from the outlet of treatment system for the irrigation purpose are projected and cost analyses were done.