Doğrusal analiz yöntemleriyle betonarme çerçeve tipi yapıların yapısal davranışlarının incelenmesi
Investigation of the structural behavior of reinforced concrete frame type structures with linear analysis methods
- Tez No: 752582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ZEKİ ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, zemin kat yüksekliğinin ve taşıyıcı olarak tasarlanmamış perde duvarların yapı düzensizliklerini nasıl etkilediği ve oluşan bu yapı düzensizliklerinin deprem etkisi altında yapıya olan etkileri incelenmiştir. Bu düzensizlik durumları yapı mühendisliğinin getirmiş olduğu yönetmelikler kapsamında ele alınmıştır. Bu çalışmada SAP 2000 programı kullanılarak 3 m, 5 m ve 7 m zemin kat yüksekliğine sahip 4, 8 ve 11 katlı binaların eşdeğer çapraz basınç çubukları bulunması durumuna göre periyot ve taban kesme kuvvetlerine bağlı olarak yumuşak kat düzensizliği hesaplanmıştır. Ayrıca burulma düzensizliği durumları da incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı yapının zemin kat yüksekliği ile kat sayısının değişimi ve farklı akslarda, eşdeğer çapraz basınç çubuğu bulunması durumlarında, deprem etkisi altında olası davranışları hakkında kıyaslamalarda bulunmak ve literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, of the ground floor height and shear walls not designed as load-bearing how it affects the irregularities of the structure and the earthquake effect of these structural irregularities The effects on the structure under These states of disorder handled within the scope of the regulations brought by the engineering. This In the study, 3 m, 5 m and 7 m ground floor heights were calculated using the SAP 2000 program. In the case of 4, 8 and 11 storey buildings with equivalent diagonal pressure bars Soft storey irregularity depending on period and base shear forces calculated. In addition, torsional irregularity cases were also investigated. This The aim of the study is to determine the change in the ground floor height of the building and the number of floors and the different in case of equivalent cross-pressure bars on the axles, under the effect of earthquake To make comparisons about possible behaviors and to contribute to the literature.