Kolorektal kanser tarama müdahalesinin etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of colorectal cancer screening intervention
  1. Tez No: 752607
  2. Yazar: GÜVEN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL MARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız, Ulusal Kolorektal Kanser Tarama Programı'nın etkililiğinin değerlendirmek ve tanı anındaki evre ve mortalite üzerindeki etkisini incelemektir. YÖNTEM: Bu çalışmada, Ulusal KRK Tarama Programı bir müdahale olarak kabul edilip müdahale öncesi (2013) 233 ve müdahale sonrası (2019) 285 hastanın klinik arşivindeki dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Dosyalardan, yaş, cinsiyet, tanı yılı, tanı anındaki hastalık evresi, tümör lokalizasyonu, uygulanan tedavi ve sağkalım/ölüm bilgilerine ulaşılmıştır. Müdahalenin etkililiğini değerlendirmek için KRK tarama programı öncesi ve sonrasında tanı anındaki lokalize, bölgesel ve metastatik (uzak) hastalık insidanslarına, mortalite hızlarına ve müdahalenin rölatif etkililiğe'ne bakılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 518 hastanın %45.0'ı 2013, %55.0'ı 2019 yılında tanı almıştır. Müdahale öncesi tanı anında lokalize, bölgesel ve uzak hastalık sırasıyla %31.3, %42.9, %25.8 düzeyindeyken müdahale sonrası %42.8, %33.3 ve %23.9'dur (p=0,020). Tahmini medyan sağkalım süresi müdahale öncesi grupta 97.3 ay (92.6-102.5), müdahale sonrası grupta ise 99.8 ay (1.7-197.8)'dır (p=0.026). Müdahalenin rölatif etkililiği erkekler ve kadınlarda sırasıyla lokalize hastalıkda 1.2 [%95 GA:0.95-1.73] ve 1.5 [%95 GA:1.04-2.18]; bölgesel hastalıkda 0.8 [%95 GA:0.67-1.18] ve 0.6 [%95 GA:0,43-0.90] ve uzak hastalıkda ise 0.8 [%95 GA:0.57-1.20] ve 1.1 [%95 GA:0.66-1.84] olarak hesaplanmıştır. 50-70 yaş grubundaki hastalarda ise lokalize hastalık için rölatif etkililik 1.6 [%95 GA:1.21-2.28], bölgesel hastalık için 0.6[%95 GA:0.46-0.81] ve uzak hastalık için 1.0'dır [%95 GA:0.70-1.57]. Erkekler ve kadınlarda mortalite için müdahalenin rölatif etkililiği 0.6 [%95 GA:0.43-0.95] ve 0.8 [%95 GA:0.52-1.51], 50-70 yaş grubu içinse 0.7 [%95 GA:0.47-1.12] bulunmuştur. SONUÇ: Müdahale sonrası tanı anında hastalık evresinde değişim olmuştur. Fakat uzak hastalıktaki azalma, lokalize hastalıktaki artış ve mortalitedeki düşüş cinsiyetlerde ve yaş gruplarında farklılık göstermektedir. Bir kanser tarama programının hastalığın insidans ve mortalite hızında azalmada etkili olup olmadığını belirlemek için 5 ve 10 yıllık sağ kalım ihtimalleri, insidans ve mortalite hızları, tanı anındaki evre değişimleri takip edilerek analiz edilmelidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our aim in this study is to evaluate the effectiveness of the National Colorectal Cancer Screening Program and to examine its effect on the stage at diagnosis and mortality . METHOD: In this study, the National CRC Screening Program was accepted as an intervention and the files of 233 patients before the intervention (2013) and 285 patients after the intervention (2019) were reviewed retrospectively. From the files, age, gender, year of diagnosis, disease stage at the time of diagnosis, tumor localization, treatment applied, and survival/death information were obtained. To evaluate the effectiveness of the intervention, the incidence of localized, regional and metastatic (distant) disease at the time of diagnosis, mortality rates and the relative effectiveness of the intervention were examined before and after the CRC screening program. RESULTS: Of the 518 patients included in the study, 45.0% were diagnosed in 2013 and 55.0% in 2019. Localized, regional, and distant disease at diagnosis was 31.3%, 42.9%, and 25.8%, respectively, before the intervention, while it was 42.8%, 33.3%, and 23.9% after the intervention (p=0.020). Estimated median survival time was 97.3 months in the preintervention group (92.6- 102.5), and 99.8 months (1.7-197.8) in the postintervention group (p=0.026) In men and women, the relative efficacy of the intervention was calculated as 1.2 [95% CI: 0.95-1.73] and 1.5 [95% CI: 1.04-2.18] for localized disease; 0.8 [95% CI: 0.67-1.18] and 0.6 [95% CI: 0.43-0.90] for regional disease, 0.8 [95% CI: 0.57-1.20] and 1.1 [95% CI: 0.66-1.84] for distant disease, respectively. In patients aged 50-70 years, the relative efficacy was 1.6 [95% CI: 1.21-2.28] for localized disease, 0.6 [95% CI: 0.46-0.81] for regional disease, and 1.0[95% CI: 0.70- 1.57] for distant disease. The relative efficacy of the intervention for mortality in men and women was 0.6 [95% CI: 0.43-0.95] and 0.8 [95% CI: 0.52-1.51] and 0.7 [95% CI: 0.47-1.12] for the 50-70 years age group. CONCLUSION: After the intervention, there was a change in the stage of the disease at the time of diagnosis. However, the decrease in distant disease, increase in localized disease and decrease in mortality differ between sexes and age groups. In order to determine whether a cancer screening program is effective in reducing the incidence and mortality rate of the disease, the 5- and 10-year survival probabilities, incidence and mortality rates, and stage changes at the time of diagnosis should be analyzed.