10-14 yaş adölesanlarda diyet inflamatuar indeksinin depresyon ve sosyal anksiyete ile ilişkisi
The relationship of the dietary inflammatory index with depression and social anxiety in 10-14-YEAR-OLD adolescents
  1. Tez No: 752612
  2. Yazar: KEZBAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırmada; 10-14 yaş grubundaki adölesanların Diyet İnflamatuar İndeksinin (Diet Inflammatory Index; Dİİ) depresyon ve sosyal anksiyete ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma; Ocak 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi'ne başvuran 10-14 yaş aralığındaki 304 adölesan [(146 erkek: %48,0; 158 kadın: %52,0)] ile yürütülmüştür. Adölesanlara yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak demografik bilgiler, antropometrik ölçümler, Çocuk Depresyon Ölçeği (Children's Depression Inventory; ÇDÖ), Çocuklar İçin Sosyal Anksiyete Ölçeği (Social Anxiety Scale for Children-Revised; ÇSAÖ-Y) ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı formundan oluşan bir veri toplama formu uygulanmıştır. Antropometrik ölçümler, tekniklerine uygun olarak araştırmacı tarafından alınmıştır. Diyet İnflamatuar İndeksi skorunun hesaplanmasında 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı kullanılmıştır. Adölesanların ortanca yaşları 11 yıldır (10-14 yıl). Adölesanların ortanca Dİİ skoru 3,29'dur (0,21-6,10). Erkek adölesanların ortanca Dİİ skoru 3,13 (0,21-5,57), kadın adölesanların 3,34'tür (0,39-6,10) (p>0,05). Adölesanlar Dİİ skorlarına göre çeyrekliklere ayrılmıştır. Üç ana öğün tüketen adölesanlar en az Q4 (%20,6), en fazla Q1 dilimindedir (%29,4) (p>0,05). Q1'dekilerin ana öğün atlama oranları daha düşüktür (%21,1) (p0,05). Adölesanların ortanca ÇDÖ puanları 25,0 (17,0-37,0); ÇSAÖ-Y puanları 44,0'tür (18,0-86,0). Q1'deki adölesanların ÇDÖ puanları, diğer çeyrekliklerden daha yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between the Dietary Inflammatory Index (DII) and depression and social anxiety in adolescents aged 10-14 years. The research was conducted with 304 adolescents [(146 males: 48.0%; 158 females: 52.0%) aged 10-14 years] who applied to Ankara City Hospital between January 2021 and June 2021. Adolescents received demographic information, anthropometric measurements, Child's Depression Inventory (CDI), Social Anxiety Scale for Children-Revised (SASC-R), and 24-h dietary recall interview form using face-to-face interview technique. A data collection form was used. Anthropometric measurements were taken by the researcher by his techniques. A 24-h dietary recall interview form was used to calculate the Diet Inflammatory Index score. The median age of adolescents is 11 years (10-14 years). The median DII score of adolescents is 3.29 (0.21-6.10). The median DII score of male adolescents was 3.13 (0.21-5.57) and 3.34 (0.39-6.10) for female adolescents (p>0.05). Adolescents were divided into quartiles according to their DII scores. Adolescents who consumed three main meals were in Q4 at least (20.6%) and at most in Q1 (29.4%) (p>0.05). The rate of skipping the main meal in Q1 was lower (21.1%) (p0.05). The median CDI scores of the adolescents were 25,0 (17,0-37,0); SASC-R scores were 44,0 (18,0-86,0). Adolescents in Q1 had higher CDI scores than other quartiles (p0,05).