Nöropatisi olan Tip 2 diyabetli bireylerde öz etkililik, uyum ve ağrının değerlendirilmesi
Evaluation of self-efficacy, compliance and pain in individuals with Type 2 diabetes neuropathy
  1. Tez No: 752636
  2. Yazar: ZÜBEYDE DOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma nöropati gelişen Tip 2 diyabetli bireylerde öz etkililik düzeylerini ve hastalığa uyumlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirildi. Araştırma bir üniversite hastanesinin Dahiliye Kliniği'nde Ocak 2022 - Nisan 2022 tarihleri arasında araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve kliniğe yatışı kabul edilen 190 diyabetli birey ile gerçekleştirildi. Veriler, kişisel bilgi formu, Tip 2 Diyabet Öz Etkililik Ölçeği, Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği ve LANSS Ağrı Skalası kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze toplandı. Veriler, IBM SPSS 22.0 versiyonu kullanılarak analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted in order to examine the self-efficacy levels and adaptation to the disease in individuals with Type 2 diabetes who developed neuropathy. The study was conducted in the Medical Surgical Clinic of a university hospital between January 2022 and April 2022, with 190 individuals with diabetes who met the inclusion criteria and were admitted to the clinic. Data were collected face to face by the researcher using a invidual information form, Type 2 Diabetes Self-Efficacy Scale Chronic Disease Adaptation Scale and LANSS Pain Scale. Data were analyzed using IBM SPSS version 22.0.