Ağrılı periferik nöropatisi olan diyabetik hastalarda ayak bakım bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of foot care knowledge and practices in diabetic patients with painful peripheral neuropathy
- Tez No: 895973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BÖREKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diyabetik ayak ülserleri önlem alınmadığı takdirde uzuv kaybına ve enfeksiyonun progresyonuna bağlı sepsis gibi mortal durumlara sebep olabilmektedir, bu nedenle diyabetik bireylerde ayak bakımı çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı ağrılı periferik nöropati varlığının diyabetik hastalarda ayak bakım bilgi ve uygulamaları üzerine etkisini değerlendirmek ve nöropatik ağrının şiddeti ile mevcut ayak bakım bilgi ve uygulamaları arasında bir korelasyon olup olmadığını saptayabilmektir. Çalışmamıza 08/01/2024- 08/07/2024 tarihleri arasında İç Hastalıkları Polikliniği'ne Tip 2 DM tanısıyla rutin kontrol ve takip için başvuran; çalışmaya katılmayı kabul eden 140 hasta dâhil edildi. Tüm hastalardan rutin tıbbi öykü alındı, sistem- şikâyet sorgulaması ve fizik muayenenin ardından rutin kontrollerde istenen laboratuvar tetkikleri istendi. Tüm hastalar ağrılı nöropati açısından anamnez, fizik muayene ile birlikte DN4 anketi kullanılarak tarandı. Her iki hasta grubuna ayak bakım bilgi ve uygulamalarını ölçen NAFF ve DAÖD ölçeği anketleri uygulandı. Çalışma verileri SPSS 25.0 programı ile analiz edildi. Ağrılı nöropatisi olan ve olmayan her iki grubun NAFF ve DAÖD ölçek puanları, sosyodemografik ve laboratuar verileri tanımlayıcı istatistiksel analiz yöntemleri ile karşılaştırıldı. NAFF ve DÖAD ölçek puanları ile değişkenler arasındaki ilişki korelasyon analizi ile iki grup içinde ayrı ayrı incelendi. Tek değişkenli testler ve korelasyon analizinde önemli olan bağımsız değişkenler doğrusal ve binary lojistik regresyon (BLR) analizine alındı. NAFF ölçeğinden 26x2 puan =52 ve üzerinde puan alanlar ayak bakımı yeterli olarak kabul edildi. Analiz sonucunda önemli değişkenler tablolarda gösterildi. Analizlerde p0,05).
Özet (Çeviri)
Diabetic foot ulcers can cause mortal conditions such as loss of limbs and sepsis due to progression of infection if precautions are not taken, therefore foot care is very important in diabetic individuals. The aim of this study is to evaluate the effect of the presence of painful peripheral neuropathy on foot care knowledge and practices in diabetic patients and to determine whether there is a correlation between the severity of neuropathic pain and current foot care knowledge and practices. A total of 140 patients who applied to the Internal Medicine Polyclinic for routine control and follow-up with a diagnosis of Type 2 DM between 08/01/2024 and 08/07/2024 and agreed to participate in the study were included in our study. Routine medical history was taken from all patients, system-complaint inquiry and physical examination were followed by laboratory tests requested in routine controls. All patients were screened for painful neuropathy using the DN4 questionnaire together with anamnesis, physical examination. Nottingham assessment of functional foot care and the Diabetes Foot Self-Care Behavior Scale questionnaires measuring foot care knowledge and practices were applied to both patient groups. The study data were analyzed with SPSS 25.0 program. The NAFF and DÖAD scale scores, sociodemographic and laboratory data of both groups with and without painful neuropathy were compared with descriptive statistical analysis methods. The relationship between the NAFF and DAÖD scale scores and the variables was examined separately in the two groups with correlation analysis. Univariate tests and independent variables that were significant in the correlation analysis were included in linear and binary logistic regression (BLR) analysis. Those who scored 26x2 points = 52 and above from the NAFF scale were considered to have adequate foot care. Significant variables were shown in the tables as a result of the analysis. In the analyses, p0.05).