Karpal tünel sendromu olan bireylerde kavrama kuvveti, üst ekstremite proprioseptif duyusu ve üst ekstremite fonksiyonelliğinin incelenmesi
The investigation of grip strength, upper ekstremity proprioseptive sense and upper ekstremity functionality in the individuals with carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 752657
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Karpal Tünel Sendromu (KTS) median sinirin karpal tünelden geçerken basıya uğraması sonucu gelişen bir hastalıktır. Çalışmamız, farklı düzeylerde KTS olan kadınlarda semptom şiddeti, kavrama kuvveti, üst ekstremite proprioseptif duyusu, üst ekstremite fonksiyonelliği ile uyku kalitesini araştırmak ve sonuçları sağlıklı kadınlarla karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya Erzurum Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran; hafif ve orta düzey KTS teşhisi alan 35-65 yaş aralığındaki kadın hastalar ve benzer fiziksel özellikteki sağlıklı kadınlar dahil edildi. Elektrofizyolojik KTS düzeyini belirlemede elektromiyografi, eklem pozisyon hissi (EPH) ölçümünde inklinometre, el kavrama kuvveti ölçümünde dinamometre kullanıldı. Ağrı Visüel Analog Skala (VAS), KTS şiddeti Boston KTS Anketi, el fonksiyonelliği Duruöz El İndeksi, uyku kalitesi Jenkins Uyku Skalası, üst ekstremite fonksiyonelliği Üst Ekstremite Fonksiyonel İndeksi (ÜEFİ) ile değerlendirildi. Veriler, uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edildi. Çalışmamızda hafif ve orta düzey KTS hastaları ile sağlıklı bireylerin yaş ve VKİ ortalamaları bakımından benzer olduğu belirlendi (p>0.05). Bununla birlikte semptom şiddeti ve ÜEFİ skorlarının da KTS grupları arasında benzer olduğu saptandı (p>0.05). El fonksiyonelliği hafif düzey KTS hastalarında orta düzey KTS hastalarına göre anlamlı düzeyde daha iyiydi (p0.05); iki grubun da sonuçlarının sağlıklı kadınlara göre daha kötü olduğu tespit edildi (p0.05); iki grubun sonuçlarının ise sağlıklı kadınlara göre daha kötü olduğu saptandı (p0.05). Sonuç olarak KTS'de elektrodiagnositk test sonuçlarına göre hastaların semptom şiddetleri, üst ekstremite fonksiyonelliği, kavrama kuvveti gibi klinik ölçümler ile birlikte üst ekstremite propriosepsiyon değerlendirmelerinin de yapılması ve rehabilitasyon programına propriosepsiyon egzersizlerinin de yer almasının önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Carpal Tunnel Syndrome (CTS) is a disease that develops as a result of compression of the median nerve as it passes through the carpal tunnel. Our study was conducted to investigate symptom severity, grip strength, upper extremity proprioceptive sense, upper extremity functionality and sleep quality in women with different levels of CTS and to compare the results with healthy women. Women between the ages 35-65 years applied to Erzurum Atatürk University Yakutiye Research Hospital Physiotherapy and Rehabilitation Policlinics and diagnosed with mild to moderate level CTS and the healthy women with similar physical characteristics were included for the study. Electromyography was used to determine the electrophysiological CTS grade, inclinometer for the joint position sense (JPS) and dynamometer for hand grip strength measurement. Pain was assessed with visual analog scale, CTS intensity with Boston CTS survey, hand functionality with Duruöz Hand Index, sleep quality with Jenkins Sleep Scale, upper extremity functionality with Upper Extremity Functional Index. The data was analyzed with appropriate statistical methods. In our study, it was determined that mild and moderate CTS patients and healthy individuals were similar in terms of age and BMI averages (p>0.05). In addition, it was determined that symptom severity and the Upper Extremity Functional Index Scores were similar among the CTS groups (p>0.05). Hand functionality was better in the mild level of CTS patients than the moderate level of CTS patients, significantly (p0.05); while the results of the both groups were worse than the healthy women (p0.05); the results of the both groups were worse than the healthy women (p0.05). In conclusion, it is seen that it is important to evaluate the upper extremity proprioception along with clinical measurements such as symptom severity, upper extremity functionality and grip strength according to electrodiagnostic test results in CTS and to include proprioception exercises in the rehabilitation program.