Evaluating space solutions in circular economy: An application of circular development score via circular building lifecycle framework
Döngüsel ekonomide alan çözümlerinin değerlendirilmesi: Döngüsel bina yaşam döngüsü çerçevesi ile döngüsel geliştirme skoru uygulaması
- Tez No: 752679
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TEKİN TEMUR ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
İnşaat ve Yapılı Çevre (İYÇ), kısa vadeli ve kar odaklı yapısı nedeniyle döngüsel ekonomi (DE) dönüşümüne direnmektedir. Bir alan çözümünün“ne kadar kârlı”olduğunu araştıran finansal metriklerin yanı sıra, bu tez kapsamında“ne kadar döngüsel”olduğunu değerlendiren bir metrik geliştirilmiştir. Bu amaçla, kapsamlı literatür taraması (KLT) ile döngüsel ekonomide inşaat ve yapılı çevre, döngüsel bina yaşam döngüsü çerçevesi: Başlangıçtan Sirkülasyona (BS) ve döngüsel geliştirme skoru (DGS) çalışmaları yapılmıştır. Üç boyutlu tarama çerçevesine dayanan KLT, İYÇ'nin döngüsel bir yaşam döngüsü çerçevesini geliştirmesini ve paydaş çeşitliliğinin gözetmesi gerektiğini ortaya koymuştur. BS, DE ilkelerini bina yaşam döngüsü ile birleştirerek alan çözümlerinin döngüselliğini değerlendiren DGS'ye temel teşkil etmiştir. DGS, tereddütlü bulanık uzman ağırlıklandırması ile geliştirilmiş ve binasız alan çözümünün en yüksek döngüselliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur. Binasız alan çözümünü, eski bina ve yeni bina çözümleri izlemiştir. Sonuçlar, DGS'nin yeni bina inşaatından kaçınan DE prensipleri ile uyumlu olduğunu göstermiş ve binasız çözümlerin daha fazla araştırılması gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction and Built Environment (CBE) resists circular economy (CE)transformation due to its short-term and profit-driven nature. Despite the many financial metrics investigating“how profitable”a solution is, this thesis aimed to develop a novel circular metric evaluating“how circular”it is. With this challenge in mind, the thesis presents a comprehensive literature review of Construction and Built environment in Circular Economy (CLR), a Circular Building Lifecycle Framework: Inception to Circulation (I2C), and a circular development score (CDS), all developed in a complementary manner. Based on a novel framework, CLR indicates that CBE needs to establish a circular lifecycle framework and consider the diversity of its stakeholder to facilitate CE transformation. Therefore, I2C was developed to combine CE principles with building lifecycle stages, which became CDS' basis for evaluating circularity of different space solutions. With hesitant fuzzy expert weights, CDS resulted that the No-building space solution is the most circular, followed by the Old and New building solutions. Results obtained from case studies prove CDS complies with CE principles emphasizing further exploring No-building solutions.