The identification of the causes that have contributed to the delay in construction projects in the Iraqi city of Mosul
Irak'ın Musul şehri inşaat projelerindeki gecikmeye katkı sağlayan nedenlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 752680
  2. Yazar: AHMED HAITHAM GHAZI GHAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı, Irak'ın Musul kentindeki inşaat projelerinde uzun süre gecikmelere neden olan ana faktörleri belirlemektir. Çalışma aynı zamanda müteahhit, mal sahibi ve danışman da dahil olmak üzere projeye dahil olan tüm paydaşlar arasında proje gecikmelerine neden olan riskler konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel motivasyonu, son birkaç yılda Musul'daki inşaat projelerinin tamamlanmasındaki artan gecikmedir özellikle birçok hükümet binasının yanı sıra köprülerin, yolların ve diğer altyapının yıkımına sahne olan IŞİD'e karşı savaştan sonra. Yeniden yapılanma başladığında, çoğu inşaat projesinin ertelendiği, bunun da zaman aşımları ve artan maliyet tahminleri gibi bu projelerin başarısını olumsuz etkilediği gözlendi. Saha araştırması, halen devam eden projeler ve daha önce tamamlanmış projeler için, saha anketine katılanların görüşlerinin elektronik bir anket aracılığıyla, gerçek yanıtlar ve nedenler hakkında farklı bakış açıları toplamak için kullanılır. Gecikmenin en önemli nedenlerinin analizi ve sınıflandırılması göreceli önem indeksi kullanılarak yapılır, ankete cevap verenlerin bakış açısından ortaya çıkma sıklığına dayalıdır. Bu çalışma, birleşik bir nicel ve nitel araştırma stratejisi kullanır, nitel veri elde etmek için bir vaka çalışması ve nicel veri elde etmek için elektronik bir anket kullanan bir saha araştırması ile. Ardından, saha araştırması veya ankete katılan kişiler hakkında genel bilgi vererek verileri analiz edilir ve sonuçları çıkartılır, aynı zamanda Musul'daki inşaat projelerinde gecikmelere neden olan faktörleri ortaya koyarak, bunların oluşma sıklığına ve meydana geldiği öneme göre sıralanmıştır. Son olarak, tamamlanan çalışmanın bir özetinin yanı sıra inşaat projelerinde gecikmelere neden olan nedenlerin önlenmesi veya azaltılmasına yönelik fikir ve öneriler sağlanmaktadır
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to identify the main factors that have contributed to the long delays in construction projects in Mosul, Iraq. The study also aims to raise awareness of the risks that cause project delays among all stakeholders involved in the project, including the contractor, owner, and consultant. The primary motivation for this study is the increased delay in the completion of construction projects in Mosul over the past few years, particularly after the war against ISIS, which saw the destruction of many government buildings as well as bridges, roads, and other infrastructure. When reconstruction began, it was observed that most construction projects were delayed, resulting in a negative impact on the success of these projects, such as time overruns and increased cost estimates. The field survey is used for projects that are still going on and for projects that have already been completed, with the assistance of the opinions of participants in the field survey via an electronic questionnaire, in order to gather genuine responses and diverse perspectives on the causes. The analysis and classification of the most significant causes of delay are carried out using the relative importance index (RII), which is based on the frequency with which they occur from the perspective of those who responded to the questionnaire. This study employs a combined quantitative and qualitative research strategy, with a case study being utilized to obtain qualitative data and a field survey using an electronic questionnaire to acquire quantitative data. And then analyze the data and extract the results by providing general information about the people who took part in the field survey or questionnaire, while also revealing the factors that cause delays in construction projects in Mosul, ranked by the frequency with which they occur and the importance with which they occur. Finally, a summary of the study completed is provided, as well as ideas and recommendations for preventing or reducing the reasons that cause delays in construction projects.