Tinnitusu olan ve olmayan işitme cihazı kullanan yetişkinlerde cihaz memnuniyeti ve iletişim yeterliliği
Hearing aid satisfaction and communication competence in adults with and without tinnitus using hearing aids
- Tez No: 752719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşitme kayıplı bireylerde sık görülen semptomlardan olan tinnitus, bireylerin iletişim becerilerini etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı tinnutusu olan ve olmayan işitme cihazı kullanan yetişkinlerde cihaz memnuniyetini ve iletişim yeterliliğini değerlendirmektir. Çalışmaya 20-65 yaş arası, bilateral farklı derecelerde SNİK olan ve en az 3 aydır (tek taraflı veya bilateral) işitme cihazı kullanan 32 tinnitusu olan, 32 tinnitusu olmayan birey dahil edilmiştir. Bireylere“İletişim Yeterlilik Ölçeği”ve“İşitme Cihazı Değerlendirme Envanteri”uygulanmıştır. Tinnitusu olan bireylere ayrıca“Tinnitus Derece Endeksi”uygulanmıştır. Tinnitusu olan ve olmayan bireylerin IOI-HA-TR puanları arasında fark gözlenmemiştir (p>0.05). Tinnitusu olan bireylerin iletişimde bireysel yönler ve uyum yeterliliği puanları tinnitusu olmayan bireylerin puanlarından daha yüksek bulunmuştur (p0.05); tinnitusu olmayan bireylerde IOI-HA-TR puanları ile uyum yeterliliği puanları arasında anlamlı düzeyde negatif yönlü ilişki belirlenmiştir (p0.05). Tinnitusta azalma olan ve olmayan bireylerin IOI-HA-TR puanları arasında fark gözlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Tinnitus, which is one of the common symptoms in individuals with hearing loss, can affect the communication skills of individuals. The aim of this study is to evaluate hearing aid satisfaction and communication competence in adults with and without tinnitus who use hearing aids.The study included 32 individuals with tinnitus and 32 without tinnitus, aged 20-65 years, with bilateral different degrees of SNHL, and who had been using hearing aids for at least 3 months (unilateral or bilateral).“Communication Competence Scale”and“International Outcome Inventory for Hearing Aids”were applied to individuals.“Tinnitus Severity Index”was also applied to individuals with tinnitus.No difference was observed between IOI-HA-TR scores of individuals with and without tinnitus (p>0.05). Individual aspects in communication and adapt competence scores of individuals with tinnitus were higher than those without tinnitus (p0.05).