Tinnituslu bireylerde işitme cihazından alınan verimin demografik özellikleri
Demographic characteristics of individuals with tinnitus in terms of efficiency of hearing aid usage
- Tez No: 870680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İşitme sisteminde gerçekleşen patolojiler işitme kaybına neden olmaktadır ve sıklıkla çınlama hissi eşlik etmektedir. Çınlama, herhangi bir uyaran olmadan algılanan bir ses olarak tanımlanmıştır ve patofizyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Tedavi edilemeyecek işitme kayıplarında işitme cihazları, bireyin hayat kalitesini arttırmaktadır. İşitme cihazın temel işlevi çevredeki sesleri toplamak, işlemlemek ve yükselterek dış kulağa iletmektir. Ancak hiçbir cihaz gerçek dünyayı yansıtamamaktadır. Bununla beraber çınlama cihazdan alınan verimi etkileyebilmektedir. Uluslararası litaratürde çınlama ve işitme kaybı hakkında birçok araştırma yapılmış olsa da tinnitus varlığında işitme cihazından alınan verim hakkında detaylı araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı; tinnitusu olan ve işitme cihazı kullanan bireylerin, işitme cihazından aldığı verimi değerlendirmektir. Tinnitusu değerlendirebilmek için Tinnitus Engellilik Anketi ve işitme cihazından alınan verimi değerlendirebilmek için APHAB-TR anketi kullanılmıştır. İstatiksel analizler sonucunda tinnitus şiddeti ile işitme cihazı performansı arasında doğrudan bir ilişki bulunamamış, ancak arka plan gürültüsünde şiddetli tinnitus yaşayanların daha yüksek puan aldığı gözlemlenmiştir. İşitme kaybı dereceleri arasında iletişim kolaylığı ve genel performans açısından anlamlı farklar tespit edilmiş; orta derecede işitme kaybı olan bireyler, daha düşük dereceli işitme kaybına sahip olanlardan daha yüksek puan almıştır. Günlük işitme cihazı kullanım süresi ile performans arasında ilişki bulunmuştur. Kullanım süresi az olanlar, daha düşük performans sergilemişlerdir. İşitme kaybı süresi ile performans arasında da anlamlı farklar bulunmuştur. Uzun süre işitme kaybı olanlar, daha yüksek performans göstermişlerdir. Bu çalışmada temel olarak genel performans ve iletişim kolaylığı alt başlıkları değerlendirilmiştir. İşitme cihazından alınan verimin tinnitusla olan etkileşimi hakkında daha fazla çalışma yapılarak farklı alt başlıklar altında ve örneklem grubu sayısı arttırılarak daha kapsamlı sonuçlara ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Pathologies in the auditory system cause hearing loss and are often accompanied by a ringing sensation. Tinnitus has been defined as a sound perceived without any stimulus, and its pathophysiology is not fully known. Hearing aids improve the quality of life of the individual in cases of untreatable hearing loss. The basic function of the hearing aid is to collect, process and amplify sounds in the environment and transmit them to the outer ear. However, no device can reflect the real world. However, ringing may affect the efficiency of the device. Although many studies have been conducted on tinnitus and hearing loss in the international literature, no detailed research has been conducted on the effectiveness of hearing aids in the presence of tinnitus. Therefore, the aim of this study is; To evaluate the efficiency of individuals with tinnitus and using hearing aids from hearing aids. Tinnitus Disability Questionnaire was used to evaluate tinnitus and APHAB-TR questionnaire was used to evaluate the efficiency of hearing aids. As a result of statistical analysis, no direct relationship was found between tinnitus severity and hearing aid performance, but it was observed that those who experienced severe tinnitus in background noise received higher scores. Significant differences were detected between degrees of hearing loss in terms of ease of communication and overall performance; individuals with moderate hearing loss scored higher than those with less severe hearing loss. A relationship was found between daily hearing aid use time and performance. Those with less usage time showed lower performance. Significant differences were also found between duration of hearing loss and performance. Those with long-term hearing loss showed higher performance. In this study, the main subheadings of general performance and ease of communication were evaluated. More comprehensive results can be achieved by conducting more studies on the interaction of hearing aid efficiency with tinnitus, under different subheadings and by increasing the number of sample groups.