Hemşirelerde ikincil travmatik stres düzeyi ve travma sonrası büyüme ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of secondary traumatic stress level and factors associated with post-traumatic growth in nurses
- Tez No: 752738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OFLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma; hemşirelerde ikincil travmatik stres düzeyi ve travma sonrası büyüme ile ilişkili bireysel ve mesleki özeliklerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya, Kasım 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında aktif olarak çalışmakta olan 314 hemşire katılmıştır. Çalışmanın verileri 'Bireysel veri toplama formu' ile 'İkincil Travmatik Stres Ölçeği (İTSÖ)' ve 'Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE)' ile elektronik ortamda toplanmıştır. İstatistiksel analizler için sürekli bir değişkenden elde edilen puanların normalliğini test etmek amacıyla Kolmogorov-Smirnov testinden yararlanılmıştır. Verilerin analizi tanımlayıcı istatistiksel metotların (sayı, yüzde, ortalama, ortanca, standart sapma vb.) yanı sıra gruplar arasındaki farklılığın test edilmesinde Bağımsız Örneklem t-testi ve ANOVA (Varyans) testi ve karşılaştırmalarda Tukey testi, Pearson korelasyon ve Çoklu Linear Regresyon analizi ile yapılmıştır. Bu çalışma grubunda İTSÖ puan ortalaması 42,98±13,41 ve TSBE puan ortalaması 59,73±20,46 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive and relationship seeker in order to examine the secondary traumatic stress level of nurses and their individual and professional characteristics related to post-traumatic growth. 314 nurses who were actively working between November 2021 and June 2022 participated in the study. The data of the study were collected electronically with the 'Individual data collection form', 'Secondary Traumatic Stress Scale (STSS)' and 'Post Traumatic Growth Inventory (PTGI)'.. Kolmogorov-Smirnov test was used to analyze the normality of the scores obtained from a continuous variable with the statistical method. The analysis of the data was carried out by using Independent Sample t-Test and ANOVA (Variance) test were used the analyze difference between groups, Tukey test were used in comparisons, Pearson correlation and Multiple Linear Regression analysis as well as descriptive statistical methods (number, percentage, mean, median, standard deviation, etc.). In this study group, the mean STSS score was found as 42.98±13.41 and the mean PTGI score was found as 59.73±20.46.