Alt çene ucu plastisinin (genioplasti) farklı cerrahi teknikler uygulanarak dil ve hyoid kemik pozisyonlarında meydana gelen değişikliklerin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Investigation of mandibular chin plasty (genioplasty) with finite element analysis of changes in tongue and hyoid bone positions by applying different surgical techniques
- Tez No: 752746
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET EMRE YURTTUTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, genioplasti ameliyatının dil ve hyoid kemikte ne gibi pozisyonel değişiklikler meydana getirdiğini ve meydana gelen değişikliklerin havayoluyla etkileşimlerinin 9 farklı modelleme üzerinden sonlu elemanlar analizi ile incelenmesidir. Bu araştırma Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı ve Ay Tasarım Ltd. Şti.'de gerçekleştirilmiştir. Ay Tasarım Ltd. Şti. datasında hazır halde bulunan iskeletsel ve dişsel sınıf I bir hastanın, bilgisayarlı tomografi görüntüleri taranmış ve bunlar üzerinde üç boyutlu (3D) modeller elde edilmiştir. Hazırlanan modeller üzerinde dilin en geri-üst-orta noktası ile servikal 2. vertebranın (C2) ön alt kenarı arasındaki mesafe ve hyoid kemiğin en ön-üst-orta noktası ile servikal 4. vertebranın (C4) ön alt kenarı arasındaki mesafeler 9 farklı senaryo için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Genial ilerletme yapılan durumlarda havayolu, ilerletme miktarıyla doğru orantılı şekilde artış gösterirken, genial geriletme yapılan durumlarda geriletme miktarı arttıkça havayolunda daralma miktarı artmıştır. Aradan parça çıkarılması durumunda ise dil ve hyoid kemik pozisyonları farklı cevaplar vermiştir. Dil kökü seviyesinde, çıkarılan parça miktarı arttıkça havayolu hacmi azalırken, hyoid kemik seviyesinde havayolu hacmi artmıştır. Çalışma obstrüktif uyku apne sendromlu bireyler için genioplastinin, doğru planlama ve ekiple uygulandığında çok başarılı sonuçlar elde edileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the positional changes that genioplasty surgery causes in the tongue and hyoid bone and the interactions of these changes with the airway using finite element method over 9 different models. This research was carried out by Ankara University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery and Ay Tasarım Ltd. Sti.. Ay Design Ltd. Sti. Computed tomography images of a skeletal and dental Class I patient whose data were scanned and three-dimensional (3D) models were prepared in advance by Ay Design Ltd. Sti was used. On the prepared models, the distance between the most backward-upper-mid point of the tongue and the anterior lower edge of the cervical 2nd vertebra (C2), and the distances between the most anterior-upper-middle point of the hyoid bone and the anterior lower edge of the cervical 4th vertebra (C4), were calculated separately for 9 different scenarios. While the airway increased in parallel to the amount of advancement in cases of genial advancement, the amount of narrowing in the airway increased as the amount of regression increased in cases of genial regression. In the case of bone reduction, tongue and hyoid bone positions presented different answers. At the level of the root of the tongue, the airway volume decreased as the amount of bone reduction increased, while the airway volume increased at the level of the hyoid bone. The study has shown that genioplasty for individuals with obstructive sleep apnea syndrome can achieve very successful results when applied with the right planning and team.