Farklı istirahat aralığına sahip bireylerde, alt çene sentrik oklüzyon ve istirahat konumunda iken alınan lateral sefalometrik ölçümler arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi
Evaluation of the differences between measurements in lateral cephalometric radiographs obtained in mandibular centric occlusion and rest position among the subjects with different free-way spaces.
  1. Tez No: 359471
  2. Yazar: EREN KORUNMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı istirahat aralığı miktarına sahip ve farklı iskeletsel sınıftan bireylerde yumuşak ve sert dokuların, mandibulanın sentrik oklüzyon konumunda ve mandibulanın istirahat konumundaki ölçümlerinin birbirleriyle olan ilişkilerinin sefalometrik olarak incelenmesi, norm değerlerinin oluşturulması ve mandibulanın istirahat konumunun ortodontik/ortognatik problemlerin teşhisinde ve tedavi planlamasında öneminin ortaya konulmasıdır. Çalışmamız, kronolojik yaş ortalaması 19,2 yıl olan toplam 72 bireyden oluşmaktadır. Bireyler, iskeletsel sınıflamaya göre üç adet sınıfa, istirahat aralığına göre iki adet ana gruba ayrılıp 12'şer kişiden oluşan altı adet alt grup oluşturulmuştur. Her bir bireyden, baş doğal baş konumunda, dudaklar ve çene ucu istirahatte ve gerilimsiz olacak şekilde iken biri mandibula sentrik oklüzyon konumunda diğeri de mandibula istirahat konumunda iki adet lateral sefalometrik film alınmıştır. Sefalometrik incelemede; altı adet alt grubun her birinde, mandibulanın konumları arası ölçümlerdeki değişimler, her bir iskeletsel sınıfta, mandibulanın konumları arasındaki ölçüm farklarının ana gruplar arasındaki farkları, her bir ana grupta mandibulanın konumları arasındaki ölçüm farklarının iskeletsel sınıflar arasındaki farkları incelenmiştir. Sabit referans düzlemlerine (TVL ve NV) göre değerlendirilen üst dudakla ilgili ölçümlerde, mandibulanın sentrik oklüzyon konumu ve istirahat konumu arasındaki değişim açısından sadece iskeletsel sınıf 3 bireylerin ana grupları arasında istatistiksel olarak önemli düzeyde farklılıklar görülmüştür. Lateral sefalometrik film çekiminden önce; bireylerin klinik muayenesinde, mandibulaları istirahat konumundan sentrik oklüzyon konumuna geçerken alt ve üst dudaklarda, distorsiyon olup olmadığı değerlendirilmelidir. Eğer önemli düzeyde bir distorsiyon varsa mandibulanın istirahat konumunda olduğu ikinci bir lateral sefalometrik film çekilip değerlendirilmesi gereklidir. Teşhis ve tedavi planlamasını doğru yapmak açısından bu ikinci film önemlidir. Çalışmamız, iskeletsel sınıf 3, istirahat aralığı yüksek bireylerin üst dudaklarının mandibula sentrik oklüzyon konumunda iken distorsiyona uğradığını ve bu bireylerde doğru teşhis ve tedavi planlaması yapabilmek için mandibulanın istirahat konumunda iken çekilecek ikinci bir sefalometrik filme gereksinim olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Mandibulanın istirahat konumu, istirahat aralığı, baş konumu
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to evaluate the soft and hard tissues of the patients in mandibular centric relation position and mandibular rest position which have different freeway space and skeletal classification, to establish norm values and to exhibit the importance of the mandibular rest position for the diagnosis and treatment planning of the orthodontic and orthognatic problems. Study group consists of 72 patients with a mean age of 19,2 years. Two main groups according to freeway space and three classes according to skeletal classification were constructed with a total of six subgroups and 12 patients per subgroup. Lateral cephalograms obtained in natural head position were gathered from each patient both in centric occlusion and mandibular rest position. Comparisons of all cephalometric values in two different mandibular positions in each six subgroup were made. The changes between these two positions in each class were also compared within two main groups. In addition, the changes between these two positions in each main group were also compared within three classes. The changes in upper lip position according to fixed reference lines (TVL and NV) between two mandibular positions were significantly different only among the main groups of skeletal class 3 subjects. Before obtaining lateral cephalograms, it will be wiser to examine the soft tissue changes while mandible translates from rest position to centric occlusion. If any dramatic distortion in upper and lower lips occur, it is essential to get another cephalogram in mandibular rest position for a proper diagnosis and treatment planning. Our study showed that skeletal class 3 patients who have elevated freeway space have an upper lip distortion in mandibular centric occlusion position and it is obligatory to obtain a second cephalogram in mandibular rest position for a proper diagnosis and treatment planning. Mandibular rest position, free-way space, head posture