Toplum beslenmesi eğitiminin Somali'de bir üniversitede öğrenim gören öğrencilerin beslenme bilgi düzeylerine etkisi
The effects of knowledge levels on nutrition of the students receiving education of society nutrition at a university at Somalia
- Tez No: 752751
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Somali'deki bir üniversitede sağlık bölümlerinde okuyan Somalili öğrencilere verilen beslenme eğitiminin öğrencilerin beslenme bilgisine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya 182 üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Beslenme eğitimi öncesi ve sonrası katılımcıların beslenme bilgi düzeyi ölçülmüştür. Veriler katılımcıların sosyodemografik özelliklerinin ve beslenme durumlarının sorgulandığı anket ve Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD) kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the effect of nutrition education given to Somali students studying in health departments at a university in Somalia on the nutritional knowledge of students. Materials and Methods: It is a cross-sectional study. 182 university students were included in the study. The nutritional knowledge level of the participants was measured before and after the nutrition education. The data were collected using a questionnaire in which the sociodemographic characteristics and nutritional status of the participants were questioned, and the Nutrition Knowledge Level for Adults Scale (YETBID).