Tek taraflı total işitme kayıplı yetişkinlerde işitme kaybı tarafına göre frekans modülasyon tespiti, işitsel beyinsapı cevapları ve uyarılmış kortikal potansiyeller
Frequency modulation detection, auditory brainstem response and cortical evoked potentials in single sided deaf adults with respect to deafness side
- Tez No: 752754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE ÇEKİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tek Taraflı Total İşitme Kayıplı Yetişkinlerde İşitme Kaybı Tarafına Göre Frekans Modülasyon Tespiti, İşitsel Beyinsapı Cevapları ve Uyarılmış Kortikal Potansiyeller Çalışmamızda, tek taraflı total işitme kaybı olan yetişkinlerde subkortikal ve kortikal işitsel reorganizasyon özelliklerini ve bunun işitsel algısal sonuçlarını işitme kaybı tarafına göre incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada, tek taraflı total işitme kaybı olan 27 erkek (25.93±3.64 yıl) birey hasta grubu olarak alınmıştır. Kontrol grubu olarak her iki kulakları normal işiten 21 erkek (29.90±3.05 yıl) birey alınmıştır. Hasta grubunda ve kontrol grubunda Frekans Modülasyon Farkı Belirleme (FMDL), İşitsel Beyinsapı Cevapları (ABR) ve İşitsel Uyarılmış Kortikal Potansiyeller (İUKP) testleri ve Amsterdam İşitsel Yetersizlik envanteri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Frequency Modulation Detection, Auditory Brainstem Response and Cortical Evoked Potentials in Single Sided Deaf Adults with Respect to Deafness Side It was aimed to examine the subcortical and cortical auditory reorganization features and its auditory perceptual results according to the side of hearing loss in adults with unilateral total hearing loss. As a total of 27 male (25.93±3.64 years) with unilateral total hearing loss were included in the patient group. The control group was include 21 male (29.90±3.05 years) individuals with normal hearing in both ears. Frequency Modulation Difference Limen (FMDL), Auditory Brainstem Responses (ABR) and Cortical Auditory Evoked Potentials (CAEP) tests were performed in the patient group and control group. In addition, the Amsterdam Auditory Disability Inventory was applied to patient group and control group.