Normal işiten ve işitme kayıplı yetişkinlerde zamansal incelikli yapı bilgisi ve lokalizasyon becerisinin araştırılması
Investigation of temporal fine structure information and localization skills in normal hearing and hearing impaired adults
- Tez No: 660441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE BATUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tek taraflı total işitme kayıplı bireyler ve tek taraflı koklear implant kullanan bireylerde, işitsel uyaranın tek taraflı iletilmesi ile beyinde asimetrik bir kodlama söz konusudur. Mevcut çalışma ile tek taraflı işitme sağlayan bireylerde akustik temporal incelikli yapı bilgisi ipucunun işlemlenmesinin bir bütünlük içinde incelenmesi amaçlanmıştır. Tek taraflı koklear implant kullanan 17 birey, tek taraflı total işitme kaybı bulunan 16 birey ve bilateral normal işitme tanılanmış 18 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara Harmonik Entonasyon/Harmonik Olmayan Entonasyon testleri, Azimut Lokalizasyon Testi ve Gürültüde Anlama Testi uygulanmıştır. Testlerin sonuçları üç grup arasında karşılaştırılmıştır. Tüm testlerde gruplar arası üçlü karşılaştırmalarda anlamlı farklılık gözlenmiştir (p0.016), Azimut Lokalizasyon Testi ve Gürültüde Anlama Testi'nde anlamlı fark gözlenmiştir (pa
Özet (Çeviri)
There is an asymmetric coding in the brain with the unilateral transmission of the auditory stimulus in individuals with unilateral total hearing loss and individuals with unilateral cochlear implants. The objective of the present study is to investigate the processing of acoustic temporal fine structure information cues in a holistic manner in individuals with unilateral hearing. 17 individuals with unilateral cochlear implants, 16 individuals with unilateral total hearing loss, and 18 individuals with bilateral normal hearing were included in the study. The Harmonic Intonation/Disharmonic Intonation tests, Azimuth Localization Test, and Hearing in Noise Test were applied to all participants. The results of the tests were compared between the three groups. A significant difference was observed in triple comparisons between groups in all tests (p0.016), a significant difference was observed in the Azimuth Localization Test and Hearing in Noise Test (pa