Otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocukların DIRFloortime müdahale yöntemiyle almış oldukları terapilere dair ailelerin görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of the families on therapies of children with autism spectrum disorder with the DIRFloortime intervention method
  1. Tez No: 752798
  2. Yazar: BURAK BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ZENCİR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yürütmüş olduğumuz çalışma otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocukların DIRFloortime müdahale yöntemiyle almış oldukları terapilere dair ailelerin görüşlerini incelemiştir. Yapılan araştırma tanımlayıcı niteliktedir ve çalışmamızda nicel araştırma yöntemlerinden olan kesitsel model kullanılmıştır. Çalışmamızda 'Otizm Spektrum Bozukluğu Yaşayan Çocukların DIRfloortime Müdahale Yöntemiyle Almış Oldukları Terapilere Dair Ailelerin Görüşlerinin İncelenmesi Anketi' geliştirilmiştir. Anketimiz, çocuğunuzun aldığı eğitimlere ilişkin sorular, DIRFloortime müdahale yönteminde çocuğunuzun duygu durumuna ilişkin sorular ve floortime müdahale yönteminde ailelerin geri dönütlerine ilişkin sorular olmak üzere 3 alt başlık altında 27 soru maddesinden oluşmaktadır. Yapmış olduğumuz çalışmamıza 131 ebeveyn katılım göstermiştir. Verilerin analizlerini gerçekleştirmek amacıyla SPSS 25 programı kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnow Testi ile gerçekleştirilmiştir (ALPAR, 2020). Karşılaştırma testlerinin anlamlılık düzeyi ise (p) 0,05 olarak alınmıştır. Çalışma sonucunda ulaşılan bulgular değerlendirildiğinde DIRFloortime müdahale yönteminde çocuğun duygu durumuna ilişkin sorular alt bölümünde katılımcıların büyük bir çoğunluğu, çocuklarının DIRFloortime seanslarından keyif aldıklarını ve seans sonrasında da çocukların regülasyonunu ve sakinliklerini koruduklarını belirtmişlerdir. DIRFloortime müdahale yönteminde ailelerin geri dönütlerine ilişkin sorular alt bölümünde katılımcıların büyük çoğunluğu, DIRFloortime müdahale yönteminden memnun olduklarını, daha erken dönemde seanslara başlamak istediklerini, çocuklarının ihtiyaçlarını destekleme konusunda müdahale yönteminin güven verdiğini ve seanslardan sonra çocukları ile aralarındaki duygusal bağın güçlendiğini, etkileşimlerinin arttığını, ilişki kurma becerilerinin arttığını, iletişim becerilerinin geliştiğini, ve temelde yer alan Fonksiyonel Duygusal Gelişim Kapasitelerinin arttığını belirtmişlerdir. Çalışmaya katılan ailelerin görüşleri incelenmiş ve inceleme sonucunda katılımcıların aldıkları puanların, annenin eğitim durumuna, babanın eğitim durumuna, çocuğun DIRFloortime seanslarına başlama yaşına, çocuğun DIRFloortime seansı alma süresine göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study we conducted examined the views of families on the therapies that children with autism spectrum disorder received with the DIRFloortime intervention method. The research is descriptive and in our study, the cross-sectional model, which is one of the quantitative research methods, was used. In our study, 'The Questionnaire for Examining the Opinions of the Families on the Therapy of Children with Autism Spectrum Disorder with the DIRfloortime Intervention Method' was developed. Our questionnaire consists of 27 questions under 3 sub-headings: questions about the education your child received, questions about your child's emotional state in the DIRFloortime intervention method, and questions about the feedback of the families in the floortime intervention method. 131 parents participated in our study. SPSS 25 program was used to analyze the data. The compliance of the data included in the study with the normal distribution was carried out with the Kolmogorov Smirnow Test (ALPAR, 2020). The significance level of the comparison tests was taken as (p) 0.05. When the findings obtained as a result of the study were evaluated, in the DIRFloortime intervention method, in the subsection of questions about the child's mood, the majority of the participants stated that their children enjoyed the DIRFloortime sessions and that they maintained their regulation and calmness after the session.In the DIRFloortime intervention method, in the subsection of the questions about the feedback of the families, the majority of the participants stated that they were satisfied with the DIRFloortime intervention method, they wanted to start the sessions earlier, the intervention method gave confidence in supporting the needs of their children, and after the sessions the emotional bond between them and their children became stronger, their interactions increased, They stated that their skills increased, their communication skills improved, and their Functional Emotional Development Capacities increased. The views of the families participating in the study were examined, and as a result of the examination, it was determined that the scores of the participants differed according to the education level of the mother, the education level of the father, the age at which the child started DIRFloortime sessions, and the duration of the child's DIRFloortime session.